CHP Sözcüsü Böke: IŞİD’in 70 ilde hücre evi olduğu ortaya çıktı, bundan AKP sorumludur

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke konuştu. Böke, cinsel istismar olaylarından, IŞİD’in Türkiye’deki hücre evlerine kadar bir çok konuda değerlendirmelerde bulundu.

CHP Sözcüsü Selin Sayek Böke açıklamalarda bulundu.

“Şehit haberleri maalesef Türkiye’de gündelik haber akışının olağan parçalı haline geldi. Aslında olağandışı bir durum. Bu durumun olağanlaşmasına izin vermemek gerekiyor” diyen Böke, “Türkiye terör coğrafyası haline geldi. IŞİD saldırısıyla ilgili rapor yansıdı. 10 Ekim’deki mitingiden 25 gün birden fazla canlı bomba istihbaratı alındığı ve gerekli makamlarla paylaşılmadığı görülüyor. Daha önemsiz istihbarat paylaşılıyor” ifadelerini kullandı.

70 ayrı ilde IŞİD’in hücre evleri olduğunun ortaya çıktığını belirten Böke, “IŞİD’in örgütlendiği, yayıldığı rahat hareket ettiği ortaya konuldu. Bu AKP’nin mezhepçi politikasından kaynaklanmaktadır. Bütün bu haberler Türkiye’nin IŞİD örgütünün merkezi, ideolojik ve örgütsel yayılma, kuluçka merkezi haline geldiğini gösteriyor” dedi.

Selin Sayek Böke, “Görevimiz siyasi sorumluları ortaya çıkarmaktır. Hesap vermelerini sağlamaktır. Bu durumdan AKP iktidarı sorumludur. Can ve mal güvenliği IŞİD’in insafına bırakılmıştır” diye konuştu.

‘BU NE İLK NE DE SON’
“Çocukların istismar edildiği ortaya çıktı. Siyasi sorumluluk alacak kadar onurlu olmadıkları için örtbas gayreti ortaya çıktı” diyen Böke, “Algı yönetimi yapılmaya başlandı. Bu AKP açısından ne bir ilktir ne de son olacaktır” dedi.

Böke yaşanan süreci şu sözlerle anlattı:

“Karaman Valisi, il milli eğimi müdürü haberdar oldukları halde iktidarın uzantısı oldukları için istismara göz yumdular. Suç ortaya çıkınca yerel gazeteler tehdit edildi.

Aile bakanı da çocuklar pahasına yandaş vakıfları koruma telaşına düştü. Aile ve milli eğitim bakanları konunun kapatılması için medyaya açık baskı yaptılar

İçişleri, Emniyet’e genelge göndererek Ensar Vakfı’nın korunmasını istedi. Bu kurumsal korumaya izin verilmeyecektir. Bu kişisel değil kurumsal bir rezalettir.

İktidar, Türkçe bilen herkesin bildiği söz üzerinde karalama kampanyası başlattı. Bu olay sadece kurumsal örtbas değildir. Bu olay çocuklarımızın geleceğinin örtbas edilmesidir.
Bizler bu insanların acılarını yüklenmek ve sorunu gerçeklik üzerinden değerlendirmek zorundayız.”

STAD AÇILIŞI
“Hafta sonu stadın açılışında ibret verici manzaralara tanık olduk” diye konuşan Böke, “Cumhurbaşkanı oturuyor, herkes ayakta. Acı bir Türkiye tablosu. Kuralsız, tek adam egolarının olduğu çadır devletlerin olan bir tablo yaşandı. Tek bir kişinin egosu için koskoca insanlar tarafından tatmin edilmeye çalışılıyor. Çünkü işler onun keyfine göre yürüyor” ifadelerini kullandı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Önerilen Başlıklar
Yorumlar