Türkiye’de basın özgürlüğünün dünyadaki yeri açıklandı

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı basın özgürlüğü raporundan, Türkiye, geçtiğimiz yıla göre iki sıra gerileyerek 180 ülke arasında 151. sırada yer aldı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF) Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’ni yayınladı. Geçen yıl 149’uncu sırada yer alan Türkiye iki sıra geriledi. Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi’nde geçen yıl 152’nci sırada yer alan Rusya ise dört sıra yükselerek Türkiye’nin üzerinde yer aldı.

Örgüt, özellikle Amerika kıtasında basın özgürlüğünün ‘kötüleştiğini’ rapor ederken, gazeteciliğin yerini ‘yeni bir propaganda dönemi’nin almak üzere olduğu uyarısı yaptı. Dünya liderlerinin “meşru gazeteciliik hakkında paranoya geliştirdiğini” savunan raporu anlatan Paris merkezli örgütün Genel Sekreteri Christophe Deloire “Tüm göstergeler bir kötüye gitmeyi işaret ediyor. Çok sayıda yetkili kendi ülkelerinde kamuya açık bir tartışmayı engellemek için basını yeniden kontrol altına almaya çalışıyor” diye konuştu.

Özellikle Venezüella ve Ekvador’da basına karşı şiddetin ‘kurumsallaştığını’ ifade eden rapor, “Brezilya, Arjantin ve Kolombiya’da basının organize suçların hedefi haline geldiği” vurgulandı.

Sıralamada Finlandiya üst üste 6. kez ilk sıryaı aldı, ikinci sırada Hollanda bulunuyor. Hollanda’yı ise Norveç takip ediyor.

En büyük düşüş ise Polonya’da.. Hükümetin yabancı sermaye destekli medyayı yeniden kamulaştırmaya çalıştığı ülkede basın özgürlüğ 29’dan 49. sıraya geriledei.

Fransa da 7 sıra gerileyip, 45. sıraya indi.

Kaynak: AFP ve aljazeera

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar