CHP dokunulmazlıkların kaldırılmasına bir şartla destek verecek

CHP’liler AK Parti’nin anayasa değişikliği önerisine, haklarındaki yolsuzluk iddiaları Meclis’te kapatılan 4 eski bakanın yargıya gönderilmesi halinde koşulsuz destek verecek.


CHP, parti içinde çatlağa yol açan dokunulmazlıklarla ilgili anayasa değişikliğine destek için “bakan” kozunu kullanmaya hazırlanıyor.

Hem milletvekillerinin, hem de Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kaygıları nedeniyle CHP’nin özellikle önerinin komisyondaki görüşmelerinde yeni bir stratejiyi uygulamaya koyacak. Cumhuriyet’ten Ayşe Sayın’ın haberine göre bu çerçevede, CHP başta haklarındaki Meclis soruşturması AK Parti oylarıyla kapatılan 4 eski bakan olmak üzere bakanların da doğrudan yargıya gönderilmeleri halinde “koşulsuz destek” tavrı izleyecek. AK Parti’nin bu öneriye yanaşmaması halinde de doğrudan “hayır” demeyecek, ancak milletvekillerinin “evet” oyu kullanması yönünde de özel bir çaba harcanmayacak.

12 VEKİL ANAHTAR

MHP ve AK Parti fire vermezse CHP’den 12 milletvekilinin desteği referandumsuz kabul için yeterli olacak. Meclis kulislerinde, gizli oylama nedeniyle genel başkanların hesabının milletvekillerinden dönebileceği yüksek olasılık olarak değerlendiriliyor. AK Parti’de haklarında fezleke olan milletvekillerinin yanısıra Doğu ve Güneydoğu milletvekillerinin anayasaya aykırılıklar içeren değişikliğe mesafeli olduğu biliniyor. Doğu ve Güneydoğu milletvekilleri, HDP’lilerin dokunulmazlığının kalkması halinde bölge halkının faturayı kendilerine keseceğinden endişeli. AK Parti yönetiminin oylama sırasında vekilleri “sıkı takibe” alması halinde bile fire sayısının 20’ye yakın olabileceği iddia ediliyor. MHP’de de 5-8 arası fire dile getiriliyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar