Yurt Gazetesi Muhabirinin Göz Altına Alınma Nedeni

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Çağdaş Hukukçular Derneği ve Halkın Hukuk Bürosu ile çok sayıda avukata yönelik olarak bu sabah 7 ilde birden gerçekleştirilen operasyonda Yurt Gazetesi muhabiri Sami Menteş’in de İstanbul’daki evinde gözaltına alındığını bildirerek, operasyonlar sırasında görüntü almak isteyen gazetecilerin sivil polisler tarafından engellenmesini kınadı.

TGS’den yapılan açıklamada, operasyon kapsamında Yürüyüş Dergisi’nin İstanbul Mecidiyeköy’deki bürosuna da polisler tarafından baskın düzenlendiği belirtilerek, şöyle denildi:

“Basın ve ifade özgürlüğünün açıkça ihlali anlamına gelen bu baskınları ve gözaltıları kınıyoruz. Yurt Gazetesi muhabiri Sami Menteş’in, Gazeteci Hrant Dink cinayeti davasında Dink’in avukatı olarak duruşmalara giren Hakan Karadağ’ın kuşkulu ölümü hakkında önemli bir haberin hazırlığındayken, bugün ev arkadaşı bir avukatla birlikte gözaltına alınmasını ayrıca manidar buluyoruz. Meslektaşımız Sami Menteş’in ve savunma hakkını kullanan avukatların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Siyasi iktidarı medya üzerindeki baskı ve tehditlerden vazgeçmeye çağırıyoruz. Operasyonlar sırasında görüntü almak isteyen gazetecilerin sivil polisler tarafından engellenmesini de kınıyoruz.”

Peki Sami Menteş’in yapmaya çalıştığı son haber neydi?

Yurt muhabiri Menteş, Dink cinayetiyle ile ilgili olarak önemli bir haber peşindeydi. Dink’in avukatı olarak duruşmalara girerken üçlü priz kablosu ile mutfaktaki doğalgaz borusuna asılı olarak bulunan Hakan Karadağ’ın şüpheli ölümünü araştırıyordu. Bu nedenle Karadağ’ın yönetiminde olduğu Çağdaş Hukukçular Derneği ile görüşüyordu.

Menteş haberini Dink cinayetinin yıldönümü olan yarına hazırlamaya çalışıyordu.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar