ÇHD: “Operasyon Nedeni Takip Ettiğimiz Davalardır”

ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı Şam’dan yaptığı açıklamada birkaç gün içinde döneceğini söyledi ve “Operasyonun neden yapıldığını görmek için derneğimizin takip ettiği davalara bakmak yeterli” dedi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı, 16 avukatın gözaltına alınması ve derneklerinin bürolarının basılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Baskın haberini Suriye’nin başkenti Şam’da alan Kozağaçlı, ÇHD Genel Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Oya Aslan ile birlikte Şam ve Beyrut’taki görüşmelerini tamamladıktan sonra, hafta başında İstanbul’da olacaklarını belirtti.

Kozağaçlı ve Aslan hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

Kozağaçlı, açıklamasında özetle şunları söyledi:

“Tutuklama tehdidiyle tek bir ÇHD üyesini bile mücadeleden uzaklaştırmak mümkün değildir. Daha evvel planladığımız bir program kapsamında Suriye’de başta Basbakan Yardımcısı Kadri Cemil ve Ulusal Uzlaşma Bakanı Dr. Ali Haydar olmak üzere birçok yetkili ile görüştük, Suriye demokratik muhalefeti ile bir dizi toplantı gerçekleştirdik. Suriye halkının zararlarını tazmin ve uğradıkları haksızlıkları telafi için avukatlıklarını üstlenme sözü verdik.”

“Geçtiğimiz aylarda derneğimizin Olağan Şüpheliler Eğitimi programını tanıtmak üzere davet edildiğim Cüneyt Özdemir’in programında ilginç bir soruya maruz kalmıştım. Özdemir, ‘Siz gözaltına alınmaktan korkmuyor musunuz?’ diye sormuştu.”

“Verdiğim cevap bugün de geçerlidir, hukukun ve her türlü adli güvenliğin hükümet zoruyla askıya alındığı bu ülkede hiç kimseden ve hiçbir tehditten korkumuyoruz. Bilinsin ki bu saldırı hakkındaki gerçek kararı yıllardır avukatlığını yürüttüğümüz Türkiye halkları, işçiler, kamu emekçileri ve sosyalist muhalefet verecek.”

“Bu operasyon, devletin ÇHD operasyonu. Operasyonun neden yapıldığını görmek için derneğimizin tarihine ve takip ettiği davalara bakmak yeterlidir.”

“Bizler, hapishanede işkencede katledilen Engin Çeber’in, 19 Aralık 2000 Hapishane katliamı davasının, polis kurşunuyla katledilen Baran Tursun, Çağdaş Gemik ve Şerzan Kurt’un, köyleri yakılan ve yargısız infazlara uğrayan Şemdinli halkının, ve Cizre faili meçhullerinin (Cemal Temizöz davası), hakları için direnen HeyTekstil işçilerinin, parasız eğitim isteyen öğrencilerin avukatlarıyız.”

Kozağaçlı, kendilerinin yürüttüğü işleri dostlarının üstleneceğinden, ÇHD bürolarını açık tutacaklarından emin olduğunu söyledi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar