AİHM’in cemevi kararı Görmez’e soruldu

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) cemevlerini ibadethane olarak niteleyen kararını “Millet olarak vereceğimiz ortak karar bütün mahkemelerin kararlarından daha yücedir” diye yorumladı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), cemevlerine yasal statü tanınması gerektiği yönünde karar vermişti. Kararda cemevlerinin resmen ibadethane olarak tanınması istenmiş, devletin dini alanda kamu hizmeti verme yükümlülüğü olmadığı, ancak kamu hizmeti verilmesi durumunda bunun tüm dini grupları kapsaması gerektiği belirtilmişti.

DHA’nın haberine göre Görmez gazetecilerin söz konusu kararıyla ilgili sorusunu şöyle yanıtladı: “Diyanet İşleri başkanı olarak, bizim millet olarak birbirimizin hakkına ve hukukuna saygı konusunda vereceğimiz ortak kararın bütün mahkemelerin kararlarından çok daha yüksek ve yüce olduğuna inanırım. Bütün inanç farklılıklarımızla birlikte bizi bin yıldır millet kılan değerlerle birlikte birbirimize karşı vereceğimiz kararın çok daha önemli olduğunu düşünüyorum. Bizim daha çok millet olarak birbirimize karşı verdiğimiz ortak kararların önemli olduğunu ifade etmek isterim sadece.”

AİHM, daha önce din dersi kitaplarında Alevi inancının gereği gibi yer almaması ve cemevlerinin elektrik faturasının Diyanet tarafından ödenmemesi nedeniyle Türkiye’yi ‘Alevi vatandaşlara ayrımcılık’tan mahkûm etmişti.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar