AKP MKYK, Davutoğlu’nun O yetkisini elinden aldı

AK Parti MKYK’sinde alınan kararla il ve ilçe başkanlarını atama yetkisi Genel Başkan’dan alınarak yeniden Genel Kurul’a verildi.

AK Parti MKYK, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun kullandığı ‘il ve ilçe başkanlarının atanması’ yetkisini 51 kişilik MKYK’de 48 kişinin imzasıyla sunulan önergeyle yeniden MKYK verilerek o yetki Davutoğlu’nun elinden alındı.
YETKİ ERDOĞAN’A VERİLMİŞTİ

Daha önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti Genel Başkanı olduğu dönemde AK Parti MKYK il ve ilçe başkanlarının atanması yetkisini Genel Başkan’a yani Erdoğan’a vermişti.

DAVUTOĞLU’NA ATAMA YETKİSİ ŞOKU

Bugün gerçekleştirilen AK Parti MKYK’de Davutoğlu’na büyük bir gol atıldı. 51 kişilik MKYK üyelerinin 48’inin imzasıyla il ve ilçe başkanlarının atanması yetkisi yeniden MKYK’ye verilmesi talep edildi.

Yapılan oylamada Davutoğlu büyük bir şok yaşadı. İl ve ilçe başkanlarının atanması yetkisi Davutoğlu’nun elinden alınarak yeniden AK Parti MKYK’ye verildi. Böylece bu kararla birlikte Davutoğlu artık il ve ilçe başkanlarını atayamayacak.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, teşkilat kararlarının yetkisinin AK Parti Genel Başkanı’ndan alındığını söyledi. Çelik, “Bugün alınan kararla teşkilat ile ilgili alınan kararlar hakkında yetki tekrar MKYK’ya alınmıştır” dedi ve bu kararı radikal olarak değerlendirmenin yanlış olduğunu söyledi.
Parti Sözcüsü Çelik, bir gazeteciden gelen “yetkinin Erdoğan zamanında genel başkana verildiğini şimdi tekrar alınmasındaki zamanlamanın sebebi nedir?” sorusu üzerine “Anlıyorum bu soru üzerinde durmanızı. Bu teknik bir düzenlemedir. Önümüzdeki MYKY’da başka bir karar alacağız. Her şeyin bir zamanı oluyor. MKYK’da yaygın bir şekilde arkadaşlarımız raporlar süreçler oluyor. Bu kararın imzası ilk Başbakan’ın imzasıyla atılmıştır. Bir kriz yok yani. Genel Başkanı’nın yetkisiyle alakalı bir tasarruf değil bu. MKYK’ya güven esastır burada ifadelerini kullandı.

MYKY toplantısından sonra konuşan Çelik’in açıklamaları şöyle:
“Terörle mücadele konusunda en ufak bir taviz verilmemesi gerekir. Türkiye’de bir iç savaş yok, meşru güçlerin yürüttüğü meşru bir mücadele var.
Yeni anayasa

“Türkiye’nin milli güvenliğini tehdit eden bir durumdur. Türkiye’nin kurumlarının içine sızan bir faaliyet olarak devam etmektedir. Özellikle üniversitelerde yeni yapılanmalara gittikleri takip edilmektedir. Mücadele sürdükçe ve detaylara gittikçe, ne kadar kararlılıkla sürdürülmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. 3 ana alanda konu başlıkları ele alınıyor. Temel haklar kısımının yazımı devam etmekte. Bu ay içinde Anayasa taslağı ortaya çıkmış olacak.
Komisyondaki kavgalar

“Orada Sayın Adalet Bakanımızın üzerine yürümesi gibi bir görüntü ortaya çıktı. Şiddetle kınıyoruz. Geçmişte olduğu gibi AK Parti bu komisyonların devam etmesini sağlayacak.
AK Parti’de yetki devri

“Bugün alınan kararla teşkilat ile ilgili alınan kararlar hakkında yetki tekrar MKYK’ya alınmıştır. Bunu radikal bir tutum olarak ele alınması doğru değildir. AK Parti’de teşkilatlarlar ilgili kararlar hiç bir zaman ertelenmez. Gereken hassasiyet gösterilir. Daha geniş bir takvimde ele alınması için böyle bir karar alındı.
“PKK ile YPG arasında fark yoktur”

“Doğrusu, PKK, PYD, YPG arasında bir fark yoktur. Bunu herkes biliyor. Zaman zaman PYD’nin DAEŞ’le savaşıyorum demesine bazı sözcüler karşılıksız kalabiliyor. El Kaide’ye terör örgütü deyip de başka bir yerdeki kolunu ayrı tutmaya benzer bu.
“PYD bırakın siz diğer bölge halklarına zulüm etmeyi, Suriye’de Kürtlere zulüm ediyor. Bürolar basıyor, işkence ediyor.”