Can Dündar ve Erdem Gül davasında bugün karar günü

Silahlı MİT TIR’ları haberi nedeniyle yargılanan Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki davada bugün karar verilmesi bekleniyor.

Silahlı MİT TIR’ları haberini yayımladıkları için haklarında dava açılan Cumhuriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün görülüyor. Savcının mütalaasını verdiği davada bugün karar çıkması bekleniyor.

Bugünkü duruşmada Dündar ve Gül’ün avukatları tarafından esas hakkındaki mütalaaya yönelik savunma yapılacak.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

İddianamede, Dündar ve Gül için “devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme”, “devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken bilgileri casusluk maksadıyla açıklama”, “darbeye teşebbüs” ve “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek isteyerek yardım etme” suçlarından ayrı ayrı bir kez ağırlaştırılmış müebbet, bir kez müebbet ve 30 yıla kadar hapis cezası istendi.

MÜTAALADA ‘DARBEYE TEŞEBBÜS’ DÜŞÜRÜLDÜ

Savcının davaya ilişkin esas hakkındaki mütalaasında “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri, temin edip açıklama ve bu suça iştirak” suçlamasıyla 25,5 yıla kadar, Gül hakkında da “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibariyle gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi. Savcı Çalışkan, Dündar ve Gül’e yöneltilen “silahlı terör örgütüne üye olmaksızın bilerek ve isteyerek yardım etme ve darbeye teşebbüs” suçlamalarının da yargılamadan ayrılmasını istedi.