Dokunulmazlık görüşmeleri başladı

AKP’nin dokunulmazlıklara ilişkin verdiği kanun teklifinin 1. tur görüşmeleri Meclis Genel Kurulu’nda başladı.

Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın, HDP’li Baluken’in konuşmasının ardından söze girdi. Oturumu yönetmesi gereken Aydın; “Cumhurbaşkanımızı hiçbir milletvekilinin gönlünden silemezsiniz. Kendisi vesayete karşı mücadele etniş biridir” ifadelerini kullandı.

Meclis’te dokunulmazlık görüşmeleri başladı. HDP’nin Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş hakkında verdiği gensoruyu geri çekmesi sonrası, dokunulmazlık görüşmelerine geçildi.

MHP grubu tarafından yapılan konuşmada “terörle ilişkisi olan vekillerin dosyalarının dokunulmazlık kapsamında olmaması gerekiyor. Evet oyu verecek olmamızım nedeni terörle ilgili önemli sayıda dosyanın işlem görecek olması ve kendimizle ilgili korkumuzun olmaması” denildi.

HDP’NİN DOKUNULMAZLIK KONUŞMASI

HDP adına İdris Baluken kürsüye çıktı:

Teklifin sadece gerekçe kısmı incelendiğinde bile HDP vekillerinin dokunulmazlıklarının hukuksuz şekilde kaldırılmasının planlandığı görülmekte. Halk iradesinin tamamen tasfiyesi hedefleniyor. 7 Haziran’dan sonra yapılan saray darbesi tek sesli, diktatöryel rejim amaçlıyor. Bir zamanlar başkanlık rejimini ABD emperyalizmi dayatıyor diyen Erdoğan, şimdi bu sistemi bize ve halka dayatmak istiyor. Bu totaliter rejim için en büyük engel gördüğü HDP’yi tasfiye etmek istiyorlar. Sur, Cizre, Nusaybin’de katliam planları devreye sokuldu. Tahir Elçi, Miray Bebek, Fatma Uyar, Mehmet Tunç ve onlarca arkadaşımız katledildi. HDP’nin tasfiyesi başarılırsa CHP’ye ve diğer muhalef partilerine sıra gelecek. CHP’nin anayasaya aykırı teklife evet demesi hukuksuzluğu meşrulaştırmış olacak. AKP’nin parlamento grubunda yer aldığına inandığımız vicdanlı insanlara bu yanlışa karşı sessiz kalınmaması çağrısında bulunmak istiyoruz. Bunun için AKP’nin ilk yıllarında işlettiğiniz siyasi istişare kanalarının nasıl kapatıldığı hususu eminim hepinizin hafızalarında yer alıyor. 2002’den 2009’a kadar yer alan demokrasi iddianızın bugün nereye savrulduğunu görmüyor musunuz? Yüzde 49.5 oy alan bir başbakanın nasıl görevden alındığını göz önüne getirdiğinizde saray darbesinin neler yapabileceğini görmüyor musunuz? Saray rejimi trol ve troliçe yığını, biat eden kraldan çok kralcı bakanlar, Kürtleri katletmiş olan Ergenekon ittifakını görmeyecek misiniz? Bu Meclis başörtülü Merve Kavakçı’nın Meclis’e alınmamasını da gördü. Genel Kurulda başörtülü bir kadın vekile dönemin başbakanın “burası devlete meydan okunacak yer değil” cümleleriyle yani bugünkü cümlelerle hitap etmesi trajiktir.

Baluken, Selahattin Demirtaş’ın saz çalmasına ilişkin söylenen ifadelere; “Genel başkanımızın saz çalmasıyla gurur duyuyoruz, başka bir şey çalsaydı utanırdık” dedi.

CHP’NİN DOKUNULMAZLIK KONUŞMASI

CHP adına Bülent Tezcan Meclis kürsüsünde:

Dokunulmazlık milletvekilinin suç işlemesini güvenceye alan bir uygulama değil, siyaset yapmasını güvenceye alan bir kurumdur. Ancak ne yazık ki yolsuzluk yapmanın, devleti soymanın zırhı olarak kullanılmıştır. Milletvekili dokunulmazlığı ne yazık ki adi suçlardan korunmanın aracı haline getirildi. Hükümet 4 tane bakanın dokunulmazlığı söz konusu olduğunda dokunulmazlığı kullanıyor. Yolsuzluk, terör konusunda milletvekilliği yargılamanın önünü açsın, Yargıtay’ya yargılama yapılsın dedik, buna yanaşılmadı. İstenen geçici maddeyle 650 dosya getirilsin, tam sayıyı bilemiyoruz, AKP’lilerin dosyalarını kapatıyorlar.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar