AKP genel başkan adayı Binali Yıldırım

AKP Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısının ardından Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın AKP genel başkan adayı olduğu açıklandı.

Genel başkan adayının bugün saat 14:00’te Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş tarafından açıklanacağı duyurulmuş, ardından bu açıklamayı Çelik’in saat 13:00’te yapacağı belirtilmişti.

Genel başkanlık için tek adayın kim olacağı AKP içindeki temayül yoklamasıyla ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘görüşü’ sonucunda belirlendi.

‘Cumhurbaşkanımızla liderimiz arasında milim mesafe yoktur’

Yıldırım’ın genel başkan adayı olarak açıklandığı toplantıda konuşan Çelik, “AK Parti kadrolarıyla cumhurbaşkanımız arasında bir milim mesafe yoktur, olmayacaktır” dedi. Çelik, AKP’nin ‘dünya markası’ olduğunu da savundu.

Çelik’in açıklaması esnasında Yıldırım’ın epey duygulu olduğu ve gözyaşlarını tutmakta zorlandığı görüldü.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ise salonda yer almadı.

‘En güçlü aday’dı

Tek adayla gidilecek 2’inci olağanüstü büyük kongrede Yıldırım’ın ismi ‘en güçlü aday’ olarak geçiyordu.

İktidara yakınlığıyla bilinen Hüriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Yıldırım’ın başbakan olacağını “İş bitmiş” diye duyurmuştu.

Yıldırım, ‘Ben gaza gelmem’ demişti

Yıldırım, gazetecilerin AKP genel başkan adayı olup olmayacağına ilişkin sorularını “Ben gaza gelmem. Şimdi konuşma zamanı değil” diye yanıtlamıştı.

Böylece Yıldırım, 22 Mayıs’taki olağanüstü kongrede seçilmesi durumunda Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun ardından AKP’nin 3’üncü genel başkanı olacak.

Ne olmuştu?

Erdoğan ile Davutoğlu arasında 4 Mayıs’ta gerçekleyen kritik görüşmenin ardından AKP’de olağanüstü kongre kararı alınmıştı. Davutoğlu da Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısının ardından yaptığı veda konuşmasında kongrede genel başkanlığa aday olmayacağını açıklamıştı.

Erdoğan, Davutoğlu’nun vedası için, “Başbakan’ın kendi kararıdır. Hayırlı olsun” derken, ‘veda konuşması’nda Davutoğlu, “Dört yıllık bir hukuk oluştuğunu düşünüyorduk ancak bunun kısa sürmesi emin olun benim tercihim değildir, ortaya çıkan bir zaruretin gereğidir” ifadelerini kullanmıştı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar