‘CHP, dokunulmazlıkların referanduma sunulmasını önlemek için ‘Evet’ oyu kullanacak’ iddiası!

Dokunulmazlık oylamasında CHP’nin, görüşmelerin referanduma sunulmasını önlemek için teklifin tümü üzerinde evet oyu kullanacağı iddia edildi.

Habertürk gazetesi, odağında HDP milletvekillerinin bulunduğu dokunulmazlık oylamalarının ikinci turunda, CHP’li milletvekillerinin teklifin referanduma sunulmasını önlemek için “Evet” oyu kullanacaklarını öne sürdü. “İşte CHP’nin B planı”başlığıyla yayımlanan haberde, “CHP’de yeterli sayıda milletvekili, teklifin tümü üzerindeki oylamada “Evet” oyu kullanacak, değişikliğin referanduma sunulmasını önlemek için 367 eşiğinin aşılması sağlanacak” ifadesi kullanıldı.

Habertürk’ten Düzgün Karadaş’ın haberine göre, AKP-MHP blokunun fire vermemesi ve teklifin referandum eşiğinde kalma olasılığının ortaya çıkması durumunda değişikliğin tümü üzerindeki oylamada sürpriz bir hamle yapılacak. CHP’de yeterli sayıda milletvekili, teklifin tümü üzerindeki oylamada “Evet” oyu kullanacak, değişikliğin referanduma sunulmasını önlemek için 367 eşiğinin aşılması sağlanacak. Böylece değişiklik kabul edilecek ve olası bir referandumda CHP’ye yönelik eleştirilerin önüne geçilecek.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına ilişkin anayasa değişikliği teklifi için ilk tur oylama TBMM Genel Kurulu’nda yapılmıştı. 1. maddenin oylamasında 350 kabul, 148 ret oyu çıkmıştı. 5 milletvekili çekimser oy kullanırken, 27 milletvekilinin kullandığı oy geçersiz sayılmıştı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar