Economist Kilis’te: IŞİD, Türkiye’yi Suriye’yi işgale itiyor olabilir

Britanya’nın önde gelen dergilerinden Economist, son aylarda Kilis’e yoğunlaşan saldırılara dikkat çekerek, IŞİD’in Türkiye’yi Suriye’yi işgale zorladığı ihtimaline vurgu yaptı.

‘Saklanmak için sadece birkaç saniyeniz var’

BBC Türkçe’nin aktardığı ‘Kurdu dürtmek’ başlıklı yazıda, Türkiye’nin IŞİD ile mücadele kapsamında Suriye’ye kara operasyonu düzenleme ihtimali değerlendiriliyor. Kilis’in IŞİD tarafından ‘atış sahası’na çevrilmesine dikkat çeken Economist, kentteki havayı şöyle anlatıyor: “Ne bir siren ne de başka bir uyarı var. 200 bin kişinin yaşadığı sınır kenti Kilis’e havadan IŞİD’li teröristlerin attığı roketler yağıyor, binaları ve arabaları parçalıyor. Roketlerin 4 Suriyeli çocuğu öldürdüğü alanın hemen yakınında konuştuğumuz emlakçı Mustafa Cerrah, ‘Saklanmak için sadece birkaç saniyeniz var’ diyor. Bu yıl başından beri 21 Kilisli roket saldırılarında hayatını kaybetti.”

IŞİD saldırılarının arka planı da Economist’in makalesinde mercek altına alınıyor. Örgütün Türkiye’ye mesaj göndermeye çalıştığı aktarılan makalede, “Birçok uzman, IŞİD’in Türkiye’de son dönemde artan saldırılarının, ABD ve Türkiye’nin 98 kilometrelik sınır hattını IŞİD’den temizleme operasyonuna bir misilleme olduğu görüşünde. […] Bir Batılı diplomat ‘IŞİD, kendisine karşı düzenlenen operasyonların bir bedeli olduğunu göstermek istiyor’ diyor” deniliyor.

Kara operasyonu ihtimali

Ancak IŞİD’in tek amacı ‘gözdağı vermek’ olmayabilir. Dergi, nereli olduğunu belirtmediği bazı yetkililerin, IŞİD’in amacının Türkiye’yi Suriye’ye kara operasyonu düzenlemeye itmek olabileceğini düşündüğüne dikkat çekip, şunları aktardı: “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bunu ihtimal dışı bırakmadı. 12 Mayıs’ta yaptığı açıklamada ‘Gerekli adımları atmaktan kaçınmayacağız’ dedi. Bundan birkaç gün önce de Türkiye ordusunun Özel Harekat Birlikleri’nden küçük bir ekip Suriye’ye girerek koalisyonun hava operasyonlarına destek verdi.”

‘Türkiye’nin başa çıkabileceğinden büyük olur’

Bu ihtimalin düşük olduğunu belirten Economist, Türkiye’nin Suriye’ye girmesi halinde Rus, İranlı ve Kürt güçlere karşı bir ‘savaş bataklığı’na saplanma riskiyle karşı karşıya kalacağını vurguluyor. Zira makalede görüşlerine yer verilen Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu’ndan (USAK) Osman Bahadır Dinçer de bu ihtimali, “Türkiye’nin Suriye’yi işgal etmesi büyük bir felaket olur. Suriye’de tek başına hareket etmenin riski, Türkiye’nin başa çıkabileceğinden büyük olur” yorumuyla destekliyor.