Demirtaş ve Yüksekdağ’dan ‘dokunulmazlık’ açıklaması

HDP eş başkanları, dokunulmazlıkların kaldırılmasıyla ilgili basın açıklaması yaptı. Demirtaş, “Saray’da oturan kasaba politikacısına Meclis içini de dışını da dar edeceğiz. Görecek, el mi yaman bey mi yaman” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ, TBMM’de yapılan oylamayla dokunulmazlığın kaldırılmasına ilişkin Meclis önünde basın açıklaması yaptı.

Demirtaş, “Bizi normal bir yargılanmaya çağırmış olsalardı hiç çekinmezdik. Bağımsız, adil yargılanma olsa gider yargılanırdık. İfademizi almak isteyenler bizi zorla götüreceklerdir. Şimdiden hazırlıklarını yapsınlar, biz hazırız. Hiçbir arkadaşımız gönüllü olarak ifadeye gitmeyecektir. Burası halkın malıdır. Kimsenin malı değildir. Fazlalık olan sissiniz. Biz de buraya atanan memurlar değiliz, halk iradesini koruyoruz. Saray’da oturan kasaba politikacısına Meclis içini de dışını da dar edeceğiz. Görecek, el mi yaman bey mi yaman” diye konuştu.

AYM’ye başvuracaklarını belirten Demirtaş, “Anayasa Mahkemesi’ne başvuru dahil bütün imkanlar sonuna dek kullanılacaktır. Biz demir leblebiyiz. Bizi her çiğnediğinde dişlerin dökülecek. Halkımızı ısıracak dişin kalmayana dek devam edeceğiz” dedi.

Demirtaş, oylamada “evet” diyen CHP’lilere de “Yarın bir gün tutuklanan her arkadaşımız doğrudan CHP’nin desteğiyle buna maruz kalmış olacak” ifadelerini kullandı.

HDP’li Yüksekdağ da, “Bizim açımızdan mücadele daha yeni başlıyor. Demokratik direnişi daha da güçlendireceğiz” dedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar