MHP’de Genel merkezden Yargıtay’a ‘temyiz’in bekletilmesi için başvuru

Son dönemde olağanüstü kongre tartışmalarıyla hareketli günler yaşayan MHP, bir üst kurul delegesi tarafından parti tüzüğüyle ilgili Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan başvuru sonuçlanıncaya kadar olağanüstü kongreye ilişkin ‘temyiz kararı’nın bekletilmesi için Yargıtay’a başvurdu.

AA’nın haberine göre, genel merkezin başvurusunda, hak kaybı olmaması için Yargıtay’daki temyiz incelemesinin Anayasa Mahkemesi (AYM) tarafından verilecek karara kadar mutlaka bekletilmesi gerektiği savunuldu.

Partinin avukatı Yücel Bulut tarafından akşam saatlerinde Yargıtay 18. Hukuk Dairesi Başkanlığı’na sunulan dilekçede, partili bir üst kurul delegesi tarafından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına, “Genel Başkan ile MYK’ya verilen takdir yetkisinin Siyasi Partiler Kanunu’na aykırı olup olmadığının yetkili ve görevli Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından denetlenmesi” istemiyle yapılan başvurunun doğrudan Yargıtay 18. Hukuk Dairesindeki yargılamayı etkilediği savunuldu.

Parti, dosyanın AYM’ye taşındığını yalanlamıştı

Geçtiğimiz günlerde Yargıtay’ın, MHP’nin kongre dosyasını AYM’ye taşıdığı ileri sürülmüş, ancak MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın haberi yalanlamıştı.

Ne olmuştu?

Bu pazar MHP’de muhaliflerin ‘sokak kongresi’yle güç gösterisi yapmalarına neden olan yargı savaşında son sahne geçtiğimiz cuma sergilenmiş, Ankara 2’inci İcra Mahkemesi, MHP’de olağanüstü kurultay yapılmasının engellenmesi kararına yapılan itirazı kabul etmişti.

MHP yönetimiyse 2’inci İcra Mahkemesi’nde kongrenin yapılabileceği yönünde karar alan hakim Burhan Yaz’ı ‘Ankara’daki hukuk çevrelerinin çok iyi tanıdığı’nı, mesai bitimine kısa süre kala, ‘vazifesi olmadığı’nı söylediği bu kararın alınmasının ‘hangi amaca hizmet ettiğini de çok iyi bildikleri’ni savunup bu hakimi Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) şikayet edeceklerini söylemişti. Öte yandan Gemerek’teki Asliye Hukuk Mahkemesi yeni tedbir kararı almıştı.

MHP’de taraflar arasındaki yargı savaşlarının seyri ve Ankara Valiliği’nin 15 Mayıs Pazar günü düzenlenmek istenen kongreye engel olması, krizden fayda sağlayan AKP’nin süreçte etkili olduğu izlenimini daha da kuvvetlendirmişti.

Son olarak HSYK, geçtiğimiz pazar ‘olağanüstü kongre’nin yapılmasına yönelik tedbir kararını kaldırdığı için MHP’nin hedefi haline gelen Ankara 2’inci İcra Mahkemesi’ne inceleme başlatmıştı.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar