Facebook’ta Kazandığı iPhone Kabusu Oldu

İstanbul’da yaşayan bir vatandaş Facebook’ta katıldığı bir yarışmadan kazandığı iPhone telefon kabusa döndü. Kendisine yarışmasına katıldığı şirket tarafından ödül olarak verilen telefon BTK tarafından kaçak olduğu gerekçesiyle kapatıldı.

Olay Tuzla Organize Sanayi Bölgesinde meydana geldi. Necron Energy isimli şirketin Facebook sayfasında düzenlenen bir yarışmada kazanana bir adet iPhone 4 hediye verileceği duyuruldu.

Yarışmaya katılan L.A. (29) isimli vatandaş kazandığı iPhone 4 marka telefonu Necron Energy’nin Tuzla’daki merkezinden teslim aldı. Bir süre sonra telefon BTK tarafından kapatıldı. Necron Enerjy’nin hediye ettiği telefonun kaçak olduğunu iddia eden L.A. kendisine verilen telefonun sorununun çözülmesi için Necron Enerjy’ye başvurdu. Necron Enerjy durumu çözeceklerini belirtmesine rağmen telefon BTK tarafından tamamen kapatıldı.

Düştüğü çaresizlikten yakınan L.A. isimli vatandaş Necron Enerjy ve Facebook’ta kampanya düzenlediklerini iddia edip ödül vermeyen şirketlerden şikayetçi oldu. Aldatıldığını söyleyen L.A. yetkililerden çözüm istedi.

İşte L.A.’nın olay hakkına söyledikleri ; “Necron Energy bünyesinde gerçeklesen yarısmada, belirtilen koşulları sağlayıp, belli bir emek karşılığında cep telefonunu (iPhone 4) hak ederek kazandım. Telefon özellikleri söylendiği gibi bir cihaz olmasına rağmen BTK’ya göre kayıt dışı olduğunu öğrendim. BTK Bir çok kez uyarı verdi, telefon kapatıldı ve sonuç şuanda kayıt dışı olduğu için kullanıma kapalı.

Türkiye içinde bir yarışma düzenleyip çabaya göre ölçüm ve değerlendirme ile hak ederek kazanılan telefonu hediye ederken ürünün yurt dışından gelen cihaz olduğu, pasaport kayıtlıyken kaynaklanan sorunların olabileceği bilinmektedir. Oysa bizler Türkiye’de yaşıyoruz. BTK ile iletişimlerimizde pasaport bilgisi istendiğinde, kullanıcı olarak yetersiz bilgilendirme nedeniyle her defasında aldığınız yer ile iletişime geçmemiz söylendi. Oysa biz almadık hediye edildi, hediye eden Necron Energy tarafından bize verildi. Cihaz kayıt dışı ve defalarca istememe rağmen garanti belgesi de verilmedi, sorun çözülmedi.

Kendileri ilk sorunla karşılaşıp telefon kapandığında geçici olarak çözüp tekrarlanacağı belli olan bu sorunu hepten çözmediler. Böyle bir telefon kullanım aşamasında sorun oluşturacaği belliyken ve sorunu Necron Energy ye bildirdiğimiz halde tekrarlanmaması için bir şey yapılmadı. Kendilerine bağımlı bırakıldık ve bu durumda işlevi olmayan AYIPLI bir cihaz haline geldi. Türkiye’ de telefon iletişimine kapalı. Bu telefon bana sorunla geldi ve Necron Energy isteseydiniz bunu çözerdi. Telefon Necron’dan bize geldi, sorgulatıp Türkiye koşullarına uygun olmadığı halde hediye edildi. Zor durumlarda kaldım Telefonu arkadaşıma verdim şuan arkadaşımla sorunlar yaşıyorum. Bu şekilde olan bir cihaz soruyorum işlevi yoksa maketten farkı var mi? Bu sekil telefon diyebilir miyiz? Şuan kimse ulaşamıyor arama yapılamıyor. Necron Energy’den bir kere daha sorumluluğunuzu yerine getirmenizi ve telefona damgalanan kayıt dışı kaçak ayıplı muamelesini çözmenizi rica ediyorum…” şeklinde konuşarak yetkililerden soruna çare bulmasını istedi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar