CHP’li Selin Sayek Böke partisinin MYK toplantısının ardından açıklamada bulundu

Selin Sayek Böke: İnternet kesilerek terör sorunu çözülemez

CHP’li Selin Sayek Böke partisinin MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada “Ağlayarak, taziye mesajı yayınlayarak, internet kesilerek terör sorunu çözülemez” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, İstanbul Atatürk Havalimanı’ndaki saldırıya ilişkin, “Güvenlik güçlerinin terör örgütlerini izlediğini biliyoruz. Ancak siyasi otorite bu izlemeye, istihbarata rağmen güvenlik güçlerinin elini kolunu bağlıyor. Acıklı açıklamalar yapılıyor. Ağlayarak, taziye mesajı yayınlayarak, internet kesilerek terör sorunu çözülemez” dedi. Böke, “Dünyanın her yerinde olduğunu söylüyorlar. Dünyanın her yerinde sorumlular istifa ediyor, hesap veriyor. Türkiye’nin artık bir radikal ve aşırıcı terör sorunu var” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, MYK toplantısının gündemini değerlendirdi. İstanbul Havalimanı’ndaki terör saldırısını kınayan Böke, şunları söyledi:

“Terörü lanetleyip bu topraklarda her türlü teröre karşı birlik içinde özgür bir yaşam idealini var etme kararlığını hep birlikte sergilemek zorundayız. Tam da bugün yas tutmanın, lanetlemenin, öfkelenmenin çok ötesine geçmek zorundayız. Bu saldırı bir kez daha şunu gösterdi; AK Parti iktidarı terör saldırıları karşısında eli, kolu bağlı şekildedir. Saldırıyı önlemek yerine sadece seyretmektedir. Hatta teröre yardım ve yataklık yapmaktadır. AK Parti yetkililerinin ağzından bizzat şu cümleleri hepimiz duyduk, “PKK da IŞİD de terör örgütü değildir. IŞİD iyi ki varsın Allah kurşununu azaltmasın” sözlerini bizzat AK Parti yetkililerinin ağzından duyduk. Teröre onay veren terör ile besleneneler terör ile asla mücadele edemez.”

Böke, “İktidarlarını teröre borçlu olanalar can güvenliğimizi asla sağlayamazlar. Güvenlik güçlerinin terör örgütlerini izlediğini biliyoruz. Ancak siyasi otorite bu izlemeye, istihbarata rağmen güvenlik güçlerinin elini kolunu bağlıyor. Acıklı açıklamalar yapılıyor. Ağlayarak, taziye mesajı yayınlayarak, internet kesilerek terör sorunu çözülemez” diye konuştu.

‘DÜNYANIN HER YERİNDE SORUMLULAR İSTİFA EDİYOR’

Böke, açıklamasına şöyle devam etti:

“Devlette liyakat esasını tamamen ortadan kaldıran ahlaksız bir kadrolaşmayı ısrarla sürdüren AK Parti hükümeti terör saldırılarını önceleyecek konumda değildir. Kendi beceriksizliği nedeniyle Türkiye’yi terör coğrafyası haline getirip sonara da dünyanın her yerinde oluyor diyenlere; dünyanın her yerinde sorumlular istifa ediyor, hesap veriyorlar. Bu kadar can kaybından sonra bir Allah’ın kulu çıkıp istifa etti mi?

Türkiye AK Parti iktidarının ideolojik saplantıları ile şekillenmiş yanlış politikaları sonucunda bir terör coğrafyasına dönüştürüldü. Türkiye’nin artık bir radikal ve aşırıcı terör sorunu var. Emniyet istihbaratının raporlarında bu gerçeği görüyoruz.

Rapora göre IŞİD, 71 ilimizde örgütlenmiş durumda. Ya hiçbir şey olmamış gibi başımızı kuma gömeceğiz. Ya da terörün bütün nedenlerini siyasi, politik tercihleri oraya koyup bunlarla yüzleşeceğiz. IŞİD bir Türkiye gerçeği olduğu anda Adıyaman’da partimiz bir rapor hazırladı. Yetkililere sesleniyoruz bir zahmet raporu okuyun.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar