TBMM’ye ‘darbe torbası’ geliyor

TBMM’ye ‘darbe torbası’ geliyor
Yeni torba yasaya göre; gözaltı süresi uzatılacak, 657 sayılı devlet memurları kanununda ciddi değişikliklere gidilecek. İdam cezasının da gündeme gelmesi bekleniyor.

Sözcü’den Zeynep GÜRCANLI’nın haberine göre; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ardından Başbakan Binali Yıldırım’ın “önemli kararlar alacağız” çıkışlarının ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Buna göre hükümet, Cuma günü gerçekleştirilen başarısız darbe girişiminin ardından TBMM’ye çeşitli yasaların değiştirilmesi için yeni bir torba yasa getirmek için hazırlaklara başladı.

Erdoğan dün gece Üsküdar’da yaptığı konuşmada “önemli kararlar alacağız” demişti.
Kulislere sızan bilgilere göre, “Darbeyle mücadele” torba yasasında yer alacak bazı yasa değişiklikleri şöyle;
-Gözaltı sürelerinin uzatılması- Binlerce kişinin gözaltına alınmasının ardından, bunların sorguları için mevcut yasalardaki gözaltı süreleri yeterli değil. Türk Ceza Kanunu’nda Ceza Muhakemesi kanununda yapılacak bazı değişiklikler yer alacak.
-Devlet memurları kanununda değişiklik- Başarısız darbe girişiminin ardından sadece orduda değil, kamu kurumlarının hemen hepsinde de görevden almalar yaşandı. Görevden alınanların memuriyetlerine son verilmesi, mahkeme kararlarıyla görevlerine iadelerinin engellenmesi için 657 sayılı devlet memurları kanununda değişiklik yapılması planlanıyor.
-İdam cezası konusunda nabız yoklanacak
-İdam cezasının kaldırılması için de muhalefet liderleriyle nabız yoklanacak. TBMM’de gerekli çoğunluk bulunacağına ikna olunursa, idam cezasının geri getirilmesi de söz konusu olabilecek.

SIKIYÖNETİM SÖYLENTİSİ

Ankara kulislerinde alınacak önlemlerden birinin de sıkıyönetim ya da olağanüstü hal ilanı olabileceği konuşuluyor. Ancak AKP’li kaynaklar kendilerinde bu yönde bir bilgi olmadığını ifade ettiler.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar