CHP’den “cumhuriyet ve demokrasi için” Taksim Meydanı’na çağrı

CHP, 24 Temmuz’da Taksim Meydanı’nda “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” yapmak için başvuruda bulunduğunu açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin Bingöl, 24 Temmuz Pazar günü Taksim Meydanı’nda, “Cumhuriyet ve Demokrasi Mitingi” düzenleme kararı aldıklarını ve gerekli resmi başvurunun bugün (20 Temmuz) yapıldığını bildirdi.

Bingöl, yaptığı açıklamada yapılacak mitingin CHP’yi öne çıkaracak bir söylem ya da davranış içerisinde olmayacağını söylerek bütün siyasi partilere açık olduğunu belirtti. Herkesin katılımına önem verdiklerinin altını çizen Bingöl “Pazar günü orada sadece CHP’nin sözcüleri olmamalı, orada diğer siyasi partilerimizin, katılımcıların da sözcüleri olmalıdır” dedi. Bingöl sözlerini ” Orada parlamenter demokratik sistemi güçlendiren, demokrasi ve Cumhuriyet’i, özgürlükçü demokrasiyi kalıcı kılacak bu tavrımızı, bütün vatandaşlarımızla birlikte devam etme kararlılığını göstermek üzere bir araya geleceğiz” diyerek sonlandırdı.

CHP’nin 15 Temmuz sonrası tavrı

15 Temmuz Darbe Girişimi’nin ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu TBMM’de yayınlanan ortak bildiriye imza atmış, “Halkımız direnme hakkı için sokağa çıkmıştır. Medya halka direnme hakkını kullanma konusunda cesaret verdi” diyerek linççi kitleye sahip çıkmıştı.

Kılıçdaroğlu 19 Temmuz’da Çankaya Köşkü’ne çıkmış ve Binali Yıldırım ile görüşen ilk muhalefet lideri olmuştu. Görüşme sonrası açıklama yapan Kılıçdaroğlu ” Endişelerimi Sayın Başbakan’a aktardım. Toplumdaki gerginliği gidermek görevimiz. Süratle normalleşmemiz gerekiyor. Sayın Başbakan’ın verdiği bilgilerden dolayı teşekkür ediyorum. Er ve Erbaşlara yönelik şiddet olaylarının doğru olmadığını bunun araştırılması gerektiğini Başbakan’a ilettim” demişti.