Demirtaş: Erken seçim olacak

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, darbe girişimi gecesi HDP’li vekillerin yaptığı telefon görüşmelerinde bakanların “Evet bir girişim var, pazarlık yapıyoruz” dediğini aktardı.

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, darbe girişimi gecesi HDP’li vekillerin yaptığı telefon görüşmelerinde bakanların “Evet bir girişim var, pazarlık yapıyoruz” dediğini aktardı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’ya konuşan Demirtaş, hükümetin darbe girişimiyle ilgili kendilerine ilettiği bilginin “Geri çekilsinler diye pazarlık yapıyoruz. Çekilmezlerse müdahale başlayacak” dediğini söyledi.

Demirtaş, “İlk gelen bilgiler durumun iyi görünmediği yönündeydi. Şöyle bir bilgi de aldık hükümetten o akşam: Darbe gecesi ya da ertesi günü birkaç yüz kişilik bir liste belirlenmişti askerden ve gözaltına alınacaklardı. Bunu duymuşlar ve bu nedenle darbeciler o gece harekete geçmişler” diye konuştu.

Darbe girişiminin tek mağdurunun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan olmadığını belirten HDP Eş Genel Başkanı, “Erdoğan düşmansız yaşayamaz. Ne kadar uzlaşma derse desin, Yenikapı’daki konuşması çok vasattı. Çünkü kimseye saldırabilecek durumda değil” dedi.

“ÇAĞRILSAM BİLE GİTMEZDİM”

Demirtaş, çağrılmış olsa bile Yenikapı’daki ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne gitmeyeceğini de söyledi: “Ortada bir uzlaşma yok. İnsanlar ortak bir duyguyla oraya gittiler ama sahne öyle değildi. Bu koşullarda gitmezdik ama gidebileceğimiz koşulları yaratmak isterdik.”

Dünkü grup toplansınıda söylediği “CHP, MHP ve AK Parti’nin Gülen’le ilişkisi var” iddiasını yineleyen Demirtaş, “MHP son döneme kadar Gülen örgütüyle ilişki içindeydi. Bu üç partinin katkıları sorgulanmadan darbeyle yüzleşilmez. Ankara kulislerinde ordu içinde darbeye hazırlananlar var, Erdoğan gidecek, sert muhalefete gerek yok diyenler vardı” dedi.

“DARBECİLERİN BAKANLAR KURULU LİSTESİ VAR”

Demirtaş, darbeci askerlerin bakanlar kurulu listesinin olduğunu ve bunun henüz açıklanmadığını öne sürerek, “AK Parti içinde Erdoğan’dan uzun süredir rahatsız olan bir klik var. Bunlar darbecilerle, Gülen’le her an ilişki içinde olabilir. Darbeyi desteklemiş demeyelim, duysa bile önlemeyecek, kendisine fikir sorulsa bile buna karşı çıkmayacak birçok isim var AK Parti’de” diye konuştu.

“PKK’NİN AÇIKLAMASINI DOĞRU BULMUYORUZ”

Cemil Bayık’ın “Savaş şehirlerde yürütülecek” açıklamasını kabul etmediklerini açıklayan HDP Eş Genel Başkanı, herkesin barış çağrısı yapması gerektiğini söyledi: “PKK’nin bu dönemde yapması gereken barış ihtimallerini büyütecek çabadır, çağrılardır. HDP olarak bunu istiyoruz. Bu dönemde metropollerde insan ölümlerine, sivil katliamlara yol açabilecek imalarda bulunmak bile çok tehlikelidir. Umut ediyorum herkes daha serinkanlı düşünerek çağrılar yapar.”

“2017’DE ERKEN SEÇİM VAR”

Erdoğan’ın Yenikapı’da kimseye saldıramadığını savunan Demirtaş, 2017’de erken seçim olacağını öne sürdü: “Kısa bir dönemde bir referandum ya da seçim görünmüyor ama kendini garantiye alacak devlet içerisinde temizlik yapıp kendine yakın kadroları ikame edecek süreci KHK’lerle götürmek hesabına gidiyor. Başkan olsa bunları yapamaz. Bunlar bittikten sonra devlete iyice hâkim haline gelecek. En kısa zamanda 2019 öncesi, normal tarih öncesi bir erken seçime götürmek isteyecektir. Tarihini bilemem ama Türkiye’de erken seçim göreceğiz. Kafasında iki dönem, 6 ay OHAL var. Ondan sonra durumu şansa bırakmayacaktır. Koşullar uygun hale geldiğinde 2017’den itibaren seçim koşulları vardır.”