ABD’den FETÖ yanıtı: Seçim yapmak durumunda değiliz

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokrasi nöbetlerinin son gününde Ak Saray’da yaptığı konuşmada “ABD er ya da geç bir tercih yapacaktır, ya Türkiye, ya FETO” demişti. Bu konuşmasına ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan cevap geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Fethullah Gülen’in iadesi ile Türkiye’yle olan ortaklığı arasında bir seçim yapmasının gerekmediği belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Er veya geç Amerika Birleşik Devletleri de bir tercih yapacaktır. Ya Türkiye ya FETÖ” demişti. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Elizabeth Trudeau günlük basın toplantısında, bu sözler hatırlatıldığında yorum yapamayacağını belirterek “Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade hakkındaki yasal süreç çok net.” dedi.

Cumhuriyet’in haberine göre Trudeau, “Türkiye’yle ittifakımız, söylediğimiz gibi 1952’den beri, NATO’dan beri. Türkiye’yle ortaklığımız derin, güçlü ve sağlamdır. Nokta” diye devam etti.

Sözcü, Gülen’in iadesi konusundaki bir soru üzerine ise ABD’nin imzaladığı bütün iade anlaşmalarında yükümlülükleri yerine getireceğini ifade etti ve konunun “FETÖ ya da Türkiye seçimi” olarak karşılaştırılamayacağını belirtti. Trudeau, “Yani, ikisinden birini seçmeniz gerektiğine inanmıyorsunuz, öyle mi” sorusuna ise “Türkiye veya FETÖ arasında seçim yapmamıza gerek yok. İade hakkındaki yasal süreç çok net. Anlaşmada belirtilmiştir. Türkiye’ye desteğimiz ve ortaklığımız sorgulanmamalı” karşılığını verdi.

Sözcü, iade sürecinin ne kadar süreceği yönündeki soruya, “Aylar da sürebilir, yıllar da. Belli bir zaman dilimi belirtemem” yanıtını verdi.

Sözcü, “Türkiye’deki darbe girişimini defalarca kınadınız. Türk yetkililerin ABD’ye karşı eleştirileri ve sert söylemi sizi biraz bitap mı düşürüyor?” yolundaki soruyu da şöyle yanıtladı: “Bu şekilde tanımlayamam. Daha önce de söylediğim gibi bu durumun Türkiye için çok ciddi bir mesele olduğunu ve Türkiye hükümetinin konu (darbe girişimi) üzerine çalıştığını anlıyoruz. Biz ortaklığımızın sağlam olduğu konusunda Türkiye’yi tekrar temin etmek istiyoruz.”

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar