Kılıçdaroğlu: Sözcü gazetesi hakkında fezlekeler düzenleniyor

“Cadı avının birinci ayağı medya”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir süre önce hakkında ‘FETÖ’ dosyası hazırlandığı ortaya çıkan “Sözcü gazetesi ve yazarları hakkında fezlekeler düzenlendiğini” söyledi. “Sözcü yazarlarının ömrünün çoğu F tipi örgütlenmeyle mücadeleyle geçmiş” diyen Kılıçdaroğlu, “Bunu uygar dünyaya anlatamazsınız” ifadesini kullandı.

CHP Parti Meclisi, parti genel merkezinde toplandı. Toplantıya başkanlık eden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. KIlıçdaroğlu’nun gündeminde OHAL sürecinde yaşanan ‘mağduriyetler’ ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sarf ettiği “at izi it izine karışıyor” açıklamaları vardı.

Kılıçdaroğlu konuşmasında önceki gün gözaltına alınan Yeniçağ gazetesi yazarlarına değinerek şunları söyledi:

“Cadı avının birinci ayağı medya. 113 gazeteci tutuklandı. 2308 gazeteci işşsiz. TV’ler, gazeteler kapatıldı. Açık ve net söylüyoruz biz hiçbir gazetecinin hapse atılmasını gözaltına alınmasını istemiyoruz. Bunu uygar dünyaya anlatamazsınız. Sadece Yeniçağ değil, Sözcü gazetesi için de fezlekeler düzenleniyor… Sözcü yazarlarının ömrünün çoğu F tipi örgütlenmeyle mücadeleyle geçmiş… FETÖ karşıtı bazı gazeteci ve yazarların gözaltına alınması kabul edilemez. Bir darbe fırsatçılığıyla ‘acaba bunları da nasıl sustururuz’ arayışına giriyorlar. Hem diyeceksiniz ‘demokrasiyi savunuyoruz’ hem diyeceksiniz ‘medya özgürlüğünü savunuyoruz’ ama köşeyi döndükten sonra gazeteleri kapatıp, gazetecileri gözaltına alıp hapse atacaksınız. Biz hiçbir gazetecinin gözaltına alınmasını, tutuklanmasını istemeyiz. Biz kendi ülkemizde huzur ve barış içinde yaşamak istiyoruz.”