Bahçeli’nin ‘başkanlık’ tekifine AKP’den yanıt: Çok olumlu!

AK Parti’nin başkanlık sistemi hazırlığına yeşil ışık yakan Bahçeli’nin açıklamalarına ilişkin AK Parti’den bir açıklama daha geldi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, “Bundan sonra başta bizim partimizin yetkili kurulları bu hususu gündeme alacaklar ve çalışacaklardır” dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin başkanlık sistemine ilişkin açıklamasına yanıt geldi. Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamalarına ilişkin, “Sayın Bahçeli’nin söylemini çok olumlu bulduğumu söylemek isterim. Bundan sonra başta bizim partimizin yetkili kurulları bu hususu gündeme alacaklar ve çalışacaklardır” değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli dün Meclis’te yaptığı açıklamada şöyle demişti:

“Adalet ve Kalkınma Partisi başkanlık sistemiyle ilgili inadını sürdürecekse yine karşımıza iki seçenek çıkacaktır. İlk olarak AK Parti, hazırda tuttuğu veya üzerinde çalıştığı bir anayasa hazırlığı varsa, mutabık kalınan daha önceki maddeleri de ihtiva etmek kaydıyla TBMM’ye getirmelidir. Milletvekilleri, ilkeleri ve inançları doğrultusunda vicdanlarının sesini dinleyerek oy kullanacaklar, bir karara varacaklardır. İkinci olarak bu anayasa değişiklik teklifi TBMM Genel Kurulunda ya 367 sınırını aşarak kanunlaşacaktır ya da 330 eşiğinin üstünde kalarak referandum yoluyla milletin kararına sunulacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi Türk milletinin vereceği her karara saygılı ve bağlıdır.”