Cumhuriyet: İşte Vali Coş hakkındaki FETÖ soruşturmasının belgesi

Vali Coş’un soruşturma kapsamında pasaportunun iptal edildiği İçişleri Bakanlığı’nca yalanlanmıştı

Cumhuriyet muhabiri Alican Uludağ, darbe girişimi sırasında elinde otomatik silahla görüntü veren Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş’un da aralarında bulunduğu beş valinin ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında pasaportunun iptal ediğini iddia eden bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafa göre, aralarında Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın merkeze çekilen vali kardeşi Adnan Yılmaz’ın da bulunduğu 5 valinin Bank Asya’da hesabı olduğu ve Kimse Yok mu Derneği’ne bağış yaptıkları belirtiliyor.

Cumhuriyet gazetesinde 23 Ocak 2017 tarihide “Bu’Coş’ku şüpheli” manşetiyle yayınlanan habere İçişleri Bakanlığı ve Vali Coş’tan yalanlama gelmişti. Haberin doğru olmadığı iddia edilmiş, linkine engelleme getirilmişti. Uludağ, Twitter hesabında fotoğrafı paylaşırken “İçişleri Bakanlığı’nın ‘Yalan’ dediği valiler haberime ilişkin devletin kayıtlarına giren bir ‘çalışma'” diye yazdı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yalanlamıştı

Konuya ilişkin İçişleri Bakanlığı yazılı bir açıklama yapmıştı:

“Bugün bir gazetede yer alan valilerin pasaportlarına tahdit konulduğuna ilişkin haberle ilgili olarak, Devlet Denetleme Kurulu’ndan adı geçen valilerimizle ilgili Bakanlığımıza intikal eden bir soruşturma mevcut olmayıp; pasaportlarının tahdidi söz konusu değildir”

İşte Uludağ’ın yayımladığı fotoğraf

Alican Uludağ’ın Twitter hesabından yayımladığı fotoğrafta Devlet Denetleme Kurulu’nca Bank Asya’da hesabı bulunan ve Kimse Yok mu Derneği’ne bağış yaptıkları için iptal edilen İçişleri Bakanlığı mensuplarının pasaportlarını gösteriyor.

Elinde silahla poz vermişti

Pasaportları iptal edilen 5 validen en dikkat çekeni Sakarya Valisi Hüseyin Avni Coş, Sakarya’da 15 Temmuz darbe girişimi sırasında elinde otomatik tüfekle valilik önünde verdiği fotoğraflarla gündeme gelmişti.

Vali Coş darbe girişiminden sonra gözaltına alınan askere “Size emir veren adi, şerefiz!..” demişti

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar