AGİT heyeti YSK’da

AGİT’in ön raporunda “YSK’nın mühürsüz oy kararının kanunla çeliştiği” belirtilmişti

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşikilatı (AGİT) Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler, referandumda “mühürsüz zarf ve pusulaların gerçerli sayılması”na dair tartışmalı bir karara imza atan Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) geldi.

(DHA) Tahsin Güner’in haberine göre, anayasa değişikliği referandumunu gözlemlemek üzere Türkiye’de bulunan uluslararası gözlemciler YSK’ya geldi.

Raporda ne denmişti?

AGİT gözlemcileri dün, anayasa değişikliğine ilişkin referandum sonucunu değerlendirmişti. “Türkiye referandumu, eşit olmayan şartlar altında yürütüldü” denen açıklamada, “YSK’nın mühürsüz oyların da geçerli olacağına dair aldığı son dakika kararı için “kanunla çelişiyor” görüşü dile getirilmişti.

“Oy sayım prosedüründe son değişiklikler önemli bir güvenceyi ortadan kaldırdı” vurgusu yapılan açıklamada, “Referandumda iki taraf eşit şartlara sahip değildi, ‘Evet’ kampanyası medyayı domine etti” de denmişti.

Erdoğan’dan AGİT’e tepki: Artık sür eşeğini Niğde’ye!

Hükümetin davetiyle Türkiye’ye referandumu izlemeye gelen AGİT heyetinin hazırladığı rapora Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan tepki gelmişti. Erdoğan, AGİT’in referandum sonucuna ilişkin hazırladığı ve “Anayasa referandumu uluslararası standartlara uyumun gerisinde kaldı” görüşünün dile getirdiği rapor hakkında “Önce haddinizi bilin. Sizin hazırlayacağınız o siyasi içerikli raporları biz ne görürüz, ne duyarız, ne biliriz. O raporu külahımıza anlatın” ifadelerini kullanmıştı.

Dışişleri: Kabul edilemez!

Rapora bir tepki de Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Siyasi içerikli ve itham edici ifadeler üzüntüyle karşılandı. Halk oylamasının uluslararası standartların gerisinde kaldığı yorumu kabul edilemez” ifadeleri kullanıldı. “AGİT Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi Direktörü tarafından halkoylamasıyla ilgili siyasi içerikli beyanlarda bulunulması, bu heyetin Türkiye’ye önyargılarla geldiğini, nesnellik ve tarafsızlık ilkelerini dikkate almadığını göstermiştir” denilen açıklamada “Söz konusu ilk bulgular raporu da bu taraflı ve ön yargılı yaklaşımın bir yansımasıdır” beyanında bulunuldu.

ABD: Nihai raporu bekliyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, ön raporun açıklanmasından sonra yaptıkları açıklamada “AGİT gözlemcilerinin endişelerini not ettik. Nihai raporu bekliyoruz” dedi. Açıklamada, ABD’nin ikili ilişkileri güçlendirmeye bağlı olduğu da belirtildi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar