Tedavülden kalkan 6 sıfırlı paralar Hindistan’da dolandırıcılık için kullanılıyor

Tedavülden kalkan 6 sıfırlı paralar Hindistan’da dolandırıcılık için kullanılıyor

Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan 1.3 milyar nüfuslu Hindistan’da Türkiye’de 2005’te tedavülden kalkan bol sıfırlı paralar dolandırıcılık amacıyla kullanılıyor.

1 Ocak 2005’te Türkiye’de TL’den 6 sıfır atılmış, ardından da tedavüldeki bol sıfırlı paralar bir yılda Merkez Bankası tarafından toplanmıştı. Milliyet’te yer alan habere göre; bu paraların imha edilmek yerine bir şekilde Hintli şuç şebekelerinin eline geçtiği ve dolandırıcılık amacıyla kullanıldığı ortaya çıktı. Hint polisi son olarak Bengaluru kentinde 500 bin TL’lik eski banknotları satmaya çalışan bir şebekeyi çökertti.

4 KİŞİ TUTUKLANDI

Yapılan operasyonda polis, 11 milyon dolarlık vurgun yapmaya hazırlanan şebekenin 4 üyesini tutukladı. Operasyonda bir de silah ele geçirildi. Ülkenin güneyinde bulunan Karnataka eyaletindeki Bengaluru kentinde yapılan baskında ele geçirilen 500 bin liralık banknotların günümüzdeki TL kurundan pazarlandığı belirtildi. Çapraz kurlarına göre 1 TL, 18.24 Hint rupisi ediyor. Ancak Hint polisi, şebekenin 500 bin liralık banknotları da aynı bu kur üzerinden yani tanesini 9.1 milyon rupi yani yaklaşık 140 bin dolara sattıklarını belirledi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar