AYM, O Partiyi kapattı!

Anayasa Mahkemesi, Kadın Partisi’nin hukuki varlığının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi talebini reddederken, Çoğulcu Toplum Partisi’nin kapatılmasına hükmetti.

AYM, Kadın Partisi’ni kapattı
Anayasa Mahkemesi’nin partilerin hukuki durumlarına ilişkin kararı Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 26 Haziran 2014’te İçişleri Bakanlığına dilekçe vererek tüzel kişilik kazanan Kadın Partisi’nin süresinde ilk büyük kongresini toplamadığı gerekçesiyle kendiliğinden dağılma hali ve buna bağlı olarak hukuki varlığının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi istedi.

KONGREYİ SEHVEN TOPLAMADILAR

Odatv’de yer alan habere göre, Kadın Partisi ise Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı savunmada, büyük kongrenin sehven atlandığını belirterek, başsavcılığın talebi karşısında duyulan üzüntüyü dile getirdi. Parti savunmasında, “Sehven gerçekleşmiş bir atlama sonucunda kanuni süresi içinde büyük kongrenin yapılmayışı nedeniyle partimizin kapatılma tehlikesi ile karşılaşması hepimizi derinden etkilemiştir” dedi.

Talebi inceleyen Yüksek Mahkeme ise Siyasi Partiler Kanunu gereğince kuruluşundan itibaren iki yıl içinde ilk büyük kongresini toplamadığı ve zorunlu organlarını oluşturmadığı belirlenen partinin, kapatma talebinin kendilerine ulaşmasının ardından ilk büyük kongresini gerçekleştirdiğine dikkat çekti.

“İRADE VARLIĞI OLUŞMUŞTUR”

AYM’nin daha önceki kararlarında, büyük kongrelerini süresinde yapmadıkları için haklarında dağılma halinin ve buna bağlı olarak hukuki varlıklarının sona erdiğinin tespitine karar verilmesi talebinde bulunulan partilerin, savunmalarının istenmesinden sonra da olsa büyük kongrelerini yapmalarının, siyasi ve hukuki varlıklarını devam ettirme yönünde bir iradenin varlığı olarak kabul edildiğine değinildi.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar