Adalet Yürüyüşü 18. gününde

Dün kortejde 1011 metrelik “10 Kasım” bayrağı açıldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncülüğünde, partinin İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanması ardından başlatılan “adalet yürüyüşü”nde bugün 18. gün. 420 kilometrelik yürüyüşte bugüne dek yaklaşık 299 kilometre yol katedildi. Bugün yürüyüşte 17 kilometre gidilecek. Yürüyüşte haftasonu olması nedeniyle katılımın arttığı gözlendi. 43.8 dereceye kadar ulaşan hava sıcaklığı nedeniyle dün de fenalaşanlar oldu. Bugün yürüyüşün başlama saati bir saat öne alındı. Yüksek sıcaklık nedeniyle uzun mola da öne çekildi, ‘adalet yürüyüşü’ 16:00’da yeniden başlayacak.

Yürüyüşte bugün 17 kilometre yol gidilecek. 3 etap olarak planlanan yürüyüş için 7 kilometre yol yüründü. Önceki günlere göre 1 saat erken başlayan yürüyüşte, uzun mola da öne çekildi. Kortej, yürüyüşüne 16.00’da devam edecek.

Kortejde dün 1011 metrelik “10 Kasım” bayrağı açıldı.

Başladığı günden bu yana çok sayıda vatandaşın destek verdiği yürüyüşe, HDP de “Eş başkanlar için adalet” dövizleriyle katılma kararı aldı. Eski Eş Genel Başkan Figen Yüksekdağ’ın tutuklu bulunduğu Kandıra Cezaevi önünden korteje katılacak HDP heyeti, parti bayrağı taşımayacak.

İşte dakika dakika yaşananlar:

08.55 – Yüksek sıcaklık nedeniyle yürüyüş programında değişiklik yapıldı. Önceki günlere göre 1 saat erken başlayan yürüyüşte, uzun mola da öne çekildi. Kortej, yürüyüşüne 16.00’da devam edecek.

08.41 – İlk mola yerine varıldı.

08.30 – Adalet Yürüyüşü Sapanca Gölü civarında devam ediyor.

08.06 – Adalet Yürüyüşü’nde Sapanca Gölü göründü.

07.50 – Yol üzerinde Adalet Yürüyüşü’nü şehir dışından gelen gruplar karşılıyor.

07.33 – Adalet Yürüyüşü’ne Ankara Barosu’ndan avukatlar da katıldı. Avukatlar Kılıçdaroğlu ile birlikte yürüyor.

07.26 – Kortejin geçtiği güzergahtaki bir üst geçitten yürüyüşçülerin üzerine gül yaprakları atıldı.

07.17 – Adalet Yürüyüşü 18. günü başladı.

07.10 – Kılıçdaroğlu yürüyüş öncesi açıklama yaptı. CHP Genel Başkanı, “Yürüyüşe katılanlar her türlü provokasyona karşı duyarlılıklarını koruyorlar. Onlara teşekkür ediyorum. 2 Temmuz Sivas katliamında hayatını kaybeden yurttaşlarımızı rahmetle anıyorum. Onlar için de adalet arayışımız sürüyor.” dedi.

07.00 – Konaklama alanı çıkışında Kılıçdaroğlu’nu ellerinde çiçeklerle yerel kıyafetli kadınlar karşıladı.