Kılıçdaroğlu: 3 kilometre tek başıma yürüyeceğim

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve on binler, Adalet Yürüyüşü’nün 23. gününde İstanbul’a ulaştı. Kılıçdaroğlu, pazar günü Maltepe’de yapılacak miting alanına gidiş hakkında yaptığı açıklamada “Dragos’tan miting alanına yaklaşık 3 kilometre tek başıma yürüyeceğim” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Meltepe’de 9 Temmuz’da gerçekleşecek “Büyük Buluşma”ya 2 gün kala soruları yanıtladı. Kılıçdaroğlu, Maltepe’de adalet, demokrasi, yargının bağımsızlığı bağlamında mesajlar vereceğini belirterek dünyanın Türkiye’deki gelişmeleri kaygıyla izlediğini söyledi. CHP lideri, “Tek tema adalet olacak. İstanbul’daki bütün siyasal partilerin AK Parti dahil bütün il başkanları mitinge davet edildi. Doğrudan davet yazıları elden götürüldü” dedi. Kılıçdaroğlu, “Miting alanına gelişiniz nasıl olacak” sorusuna ise “Dragos’tan miting alanına yaklaşık 3 kilometre tek başıma yürüyeceğim. Elimde sadece “adalet” pankartı olacak. Selvi Hanım beni alanda bekleyecek” yanıtını verdi.

En son 1968’de slogan attım
En son 1968’de slogan attığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Şimdi de slogan atıyorum. Kitlenin de buna hazırlanması lazım. Aynı kararlılık için. Bugüne kadar on binlerce kişi eşlik etti. Onlara da yürekten teşekkür ediyorum. Kimisi bir gün, kimisi üç gün yürüdü… Sonuçta toplumun her kesiminden insanlar geldiler ve katıldılar” dedi. Kılıçdaroğlu 2019’da cumhurbaşkanı adayı olup olmayacağı yönündeki soruya ise “Ben siyasi partinin genel başkanının cumhurbaşkanı adayı olmasını doğru bulmuyorum. Bugünden belli kişilere post hazırlamak doğru değil” diye yanıtladı.

SELVİ KILIÇDAROĞLU: Adaleti kadın olmadan bulamayız
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun eşi Selvi Kılıçdaroğlu, Adalet Yürüyüşü’nde eşini yalnız bırakmadı. Bundan sonra hiçbir şeyin eskisi gibi olabileceğine inanmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Soyadım Kılıçdaroğlu olmasa da bir birey olarak bu yürüyüşe canı gönülden katılırdım. Tüm kadınları Maltepe’ye bekliyorum. Zaten yürüyüşte de dikkatimi en çok çeken kadınların azim ve kararlılığı. Mahalle bas kısı, işyerlerinde cinsiyetçi yönetim anlayışı, baba, ağabey, koca baskısı bu yürüyüşte adım adım aşılıyor. Adaleti kadınlar olmadan bulamayız” dedi. Şort giydiği için sokak ortasında dayak atmayı kendinde hak gören, altı yaşındaki çocuğa nikâh düşer diyebilen, kadının çalışması ile fuhuşu eş tutan bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu anlatan Selvi Kılıçdaroğlu, “Kadının gücünden korkuyorlar. Bunu ancak daha kararlı adımlarla aşabiliriz. Kadın için adalet istiyoruz. Ama halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve hakaret, sosyal medya yolu ile siyasi hakların, inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasının engellenmesi şeklinde suç işleyen herkes için de adaletin tecelli etmesini bekliyorum” dedi.