CHP’den “Adalet Kurultayı” kararı: 26-30 Ağustos’da Çanakkale’de yapılacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de “Adalet Kurultayı” yapacaklarını açıkladı

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, 26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de “Adalet Kurultayı” yapma kararı aldıklarını açıkladı.

CHP Sözcüsü Bülent Tezcan basın açıklamasında Cumhuriyet Gazetesi davasında verilen kararları eleştirdi. Tezcan açıklamasında şunları söyledi:

Cumhuriyet davasında savunmalar bir şeyi gösterdi; yargılanan adalettir Cumhuriyet yazarları değil. Gazetecilerle ilgili davalarda adalet yargılanmaktadır. Ne yazık ki adalet önünde yargılanması gerekenler kaçırılırken Cumhuriyet yazarları mahkeme önünde adaleti savunmakla karşı karşıya bırakıldı. 7 tahliye yarım sevinçtir diğerlerinin de tahliye edilmesi gerekir.

Gazeteciler orada savunma yapmadılar, iddia ettiler. Adaleti yok edenlere itham ettiler. Doğruydu. ‘İtham ediyorum’ sözü üzerine Ahmet Şık hakkında soruşturma başlatıldığını öğrendik. Savunma hakkının kısıtlanmasının bir başka örneğini o davada gördük. Türkiye’de adalet yok edilmiştir. Bir büyük adalet yürüyüşü yaptık. Bu büyük yürüyüş ve buluşmasında Türkiye’nin önemli bir davası açıldı; adalet davası.

‘Parti bayrağı ve logosu kullanmıyoruz’

26-30 Ağustos tarihleri arasında Çanakkale’de 5 günlük bir adalet kurultayı yapacağız. Adaletin katledilmesinde gelinen nokta ve çıkış yolları konuşulacak. Neden kurultay? Atalarımız bütün büyük meseleleri kurultayla çözmüşler. Büyük toplumsal meselelerin çözüm yerleri olmuş kurultaylar. Herkesin ortak sorunu olan bir meselenin çözümü adalet kurultayında olabilir denildi. Bu kurultay partiler üstü bir kurultay. Parti bayrağı amblemi ve logosuyla yapmıyoruz. Bir örnek kurultay olacak. Herkesi adalet kurultayımıza davet ediyorum.

‘Adalete katkı vermek isteyen herkesi davet ediyoruz’

Adalet dosyasına benim de koyacak bir arzuhalim var diyen herkesi davet ediyoruz. Yeter ki adalete katkı vermek istiyorum desin.

‘Yarın seçim olacak gibi hazırız’

Parlamentoda böyle bir irade olursa biz yarın seçim olacak gibi hazırız. Muhalefet partileri seçimden kaçmaz. Sayın Erdoğan’ın yorgunluğu Türkiye’yi yoruyor bundan çıkmanın yolu iktidar değişikliğinden geçiyor.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar