HDP eylemlerine İstanbul’da devam edecek

HDP’nin “Vicdan ve Adalet Nöbeti” adıyla başlattığı eylemlerin Diyarbakır ayağı sona erdiği açıklandı. Nöbetin İstanbul’a devrinden önce Diyarbakır’da HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir yaptığı açıklamada “Faşizm halktan korkuyor. Bir kez daha faşizm kaybetti” ifadelerini kullandı.

HDP’nin başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’nde Diyarbakır ayağı tamamlandı. İstanbul’a devredilecek nöbette açıklama yapan HDP Parti sözcüsü Osman Baydemir şöyle konuştu:

7 günün özeti şudur: Faşizm halktan korkuyor. Bir kez daha faşizm kaybetti.

Parkın içinde bir bariyer, o parkın dışında bir bariyer, yetmiyor 10 bini aşkın kolluk görevlisi, zırhlı araçlar. O da yetmiyor dış illerden takviye güçler. Niçin? Burada onurlu bir barış çağrısı var.

Korkunun ecele faydası yoktur. Zorun gücüyle hakikati saklayamazsınız. Bu coğrafyanın seçilmişleri cezaevinde. Siz savaş politikalarına geri dönmekle kaybettiniz. Şu anda sadece bu park abluka altında değil. Ana arterler trafiğe kapatılmış. Ne olacaktı binlerce insanın barış talebini, adalet talebini, Selahattin Demirtaş’a, Gültan Kışanak’a özgürlük talebini onlara haykıracaktık.

“Devletin değil faşizmin beka sorunu var”

Haklı bir taleple Ana Muhalefet Partisi, Ankara’dan İstanbul’a yürüdü. 10 binlerce polis onlara eşlik etti, mihmandarlık etti. Niye orada mihmandarlık yapıyorsun, burada ceberrutluk yapıyorsun? Niye burada halkla vekilin buluşmasını önlemeye çalışıyorsun.

Faşizmin 100 yıldır kullandığı bir kılıf var. Bunlar 100 yıldır bir kılıf almışlar ellerine; köhnemiş: Devletin beka sorunu var. Hayır, faşizmin beka sorunu var.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar