İsmail Erdem’den Cem Evlerine Ziyaret

Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, hafta sonunda Yenidoğan, Sarıgazi, Yunus Emre ve Sarısaltuk Cem evlerini ziyaret etti.

Başkan İsmail Erdem 3 Mart Pazar günü gerçekleştirdiği ziyaretlerin ilkini Karaca Ahmet Cem evinin Yenidoğan şubesine gerçekletirdi. Dernek Başkanı Salih Yıldız ve vatandaşlar başkanımız ve beraberindeki heyeti karşıladı. Başkan Erdem, cem evinde dernek yetkilileri ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Başkan Erdem, alevisiyle sünnisiyle bin senedir bu topraklarda birlikte yaşandığını belirterek, “ Bizim Allahımız bir, peygamberimiz bir, dinimiz bir kitabımız bir. Bütün inanç esaslarımız bir. Elbette farklılıklar olacaktır ancak bunlar da hem bizim hem toplumumuzun hem tarihimizin hem kültürümüzün hem de inancımızın çok büyük bir zenginliğidir. Ben sadece dostlara, canlara lokma yemeye geldim” dedi. Başkan Erdem, mümkün olduğunca cem evlerine ziyaret yaptığını belirterek, ilçemizin zenginliğini oluşturan her dernek ve kuruluşla beraber hareket etmeye çalışıyoruz” dedi. Dernek Başkanı Salih Yıldız da, Başkan İsmail Erdem’e ziyaretten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek derneğin yapmış olduğu hizmetlerden bahsetti.

Başkan İsmail Erdem’in ikinci durağı ise Sarıgazi Cem evi derneği oldu. Başkan ve beraberindekileri cem evinde dernek başkanı Temel Yıldız karşıladı. Başkan Erdem, farklılıkları ayrılık olarak değil, bu ülkenin zenginliği olarak gördüklerini belirterek, “Bu ülke hepimizindir, hepimizin öz yurdudur. Dolayısıyla yapılacak tek şey şudur; ayrılık, gayrlık değil hep beraber olmak, birbirimize saygı göstermek, birbirimize sevgi göstermek ve tüm insanlarla aynı mesafede olduğumuzu göstermek zamanıdır.” diyerek, birlik ve beraberliğin önemine işaret etti. Cem evi Derneği Başkanı Temel Yıldız da, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek Alevilerin talepleri bulunduğunu ve bu taleplerden birinin de bu tür ziyaretlerin devamının olduğunu söyledi.

Başkan Erdem aynı gündeki bir diğer ziyareti ise, Osmangazi Mahallesi’nde bulunan Yunus Emre cem evi derneği oldu. Başkan Erdem’i dernek başkanı Ali Duman ve dernek yöneticileri karşıladı. Başkan Duman dernek çalışmaları hakkında bilgi vererek Yunus Emre’nin birlik ve beraberlik mesajları verdiğini dile getirdi. Başkan İsmail Erdem de, “Yunusları, Mevlanaları, Hacı Bektaşları, Pir Sultanları yetiştiren bu toprakların bu günlere dayanışma içinde geldiğini belirtti. Erdem, Yunus Emre’nin kıyamete kadar anlamı devam edecek sade ve coşkun bir dille inanç ve sevgi şiirleri yazdığını belirterek büyük gönül insanının gittiği aydınlık yolun önemine dikkat çekti. Erdem, “Onun bu gün de ihtiyacımız olan, insanlık değerlerine inanan, yobazlığı kınayan, Allah ve insan sevgisine dayanan hümanizması vardır “dedi.

Başkan Erdem’in Pazar günü gerçekleştirdiği ziyaretlerin son durağı ise, Veysel Karani Mahallesi’nde bulunan Sarısaltuk cem evi oldu. Dernek Başkanı Hasan Kaya ,”Bu güzel ortamda arzu ettiğimiz şey daha çok muhabbet, daha çok diyalog, daha çok inançlara saygı ve daha çok sevgi. Ülkemizin ihtiyaç duyduğu birlik ve beraberliği tesis etmek ve buradan çıkacak fotoğrafı tüm insanlarımıza dağıtabilmektir.” şeklinde konuştu. Kaya, ‘Ziyaret talebi doğrudan Başkanımızdan geldi. Talep çok nazik ve onurlandırıcı tarzda yapıldı “dedi. Başkan Erdem ise, “Alevî ve Sünnîlerin gönülleri ve duyguları aynı masada buluştu. Kardeşliğimizi derinleştirmeye yönelik gerçekleştirilen bu program, hiçbir siyasi ve ideolojik bir amaca hizmet etmeden farklılıkları zenginlik görüp ortak tarih, ortak coğrafya ve ortak değerlere dikkat çekiyor” şeklinde konuştu.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar