“Yüzde 50 artı 1 gözükmüyor” diyen İlhami Işık, Star’dan kovuldu

Star gazetesi, referandum öncesinde yaptığı eleştirileri referandum sonrasına da taşıyan ve son olarak AK Parti-MHP ittifakı için “Böyle devam ederse yüzde 50 artı 1 gözükmüyor” diyen İlhami Işık’ın yazılarına son verdi.

Referandumun öncesi toplumdaki memnuniyetsizlik ve AK Parti tabanındaki motivasyonsuzluğu yazan, eleştirilerini referandum sonrasına da taşıyıp Erdoğan’a “Toplum memnuniyetsiz, teşkilatı yenilesen ne olacak?” diye seslenen Star gazetesi yazarı İlhami Işık, KRT’de yayımlanan Haber Merkezi programında da eleştirilerini sürdürmüştü.

AK Parti-MHP ittifakının yüzde 50’ye erişip erişemeyeceği sorulan Işık, Saray iktidarının otoriterleşmesi, Kürt sorununda çözümsüzlük, ekonomide daralma ve toplumdaki “yeni” arayışından söz etmiş, “Böyle devam ederse, bu tabloda hiç kimse açısından yüzde 50 artı 1 gözükmüyor” demişti.

Bu yorum, Işık’ın kovulması için yeterli oldu. Işık, Twitter hesabından “Elveda deme zamanı geldi” dediği bir veda mesajı paylaştı, ne olduğunu soran takipçilerine “Arayıp ‘son’ dediler, yapılacak bir şey yok” ve “He kurban kovulduk” yanıtları verdi.

“Ben gazeteciyim, ‘İstanbul kaybedilir’ dedim, bugün de diyorum”

Işık, neden kovulduğuna dair Oda TV’ye konuştu. Gazeteden kendisine herhangi bir gerekçe bildirilmediğini ve hatta bir veda yazısına dahi izin verilmediğini aktardı:

Bir veda yazısı da yazdırılmadı. Üzüldüm sadece. En azından insan bir veda yazısı yazar. Çok nazik bir insan Nuh Bey (Star’ın Genel Yayın Yönetmeni Nuh Albayrak). Patronlar kararı bu. Kendi kararı değil. Yazdıklarım uygun görülmemiş.

Ben gazete yazarıyım. Düşüncelerimde eleştirilerim var. Ondandır zaten. Bir eleştiri getiriyorsunuz. Ben 16 Nisan referandumunda da onu söyledim. O zaman da yine dayak yedim. İstanbul kaybedilir, kazanılırsa da çok düşük 51, 51 buçuk. İstanbul’un Avrupa ve Anadolu yakasında günlerce dolaştım. Gördüğüm manzara, onu söyledim. Bugün de öyle.

İlhami Işık, KRT’deki programın yapımcısı Çağlar Cilara’nın “Ne söyledi İlhami Işık? ‘Kurulduğundan beri Ak Partiliyim’ dedi, ‘Ak Parti’nin oylarında düşüş var’ dedi, dostça uyardı. Suç mu işledi? Hani ifade özgürlüğü?” yorumunu da paylaştı.