CHP’nin cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceği belli oldu

CHP 9-10 Mart’ta gerçekleştireceği tüzük kurultayı öncesinde cumhurbaşkanı adayını belirleme şeklini de karara bağladı.

CHP’nin 9-10 Mart tarihlerinde toplanacak tüzük kurultayı öncesi ayrıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Hazırlanan tüzük taslağında, üyeler “üye” ve “destekçi üye” olarak ikiye ayrıldı. Üye tanımı “parti çalışmalarına aktif olarak katılan ve düzenli aidat ödeyen” ifadesi ile yapıldı. Parti seçimlerinde destekçi üyelere oy hakkı verilmezken, cumhurbaşkanı adayının belirleniş biçimi de tüzüğe yazıldı.

Habertürk’ten Ömer Topsakal’ın haberine göre, cumhurbaşkanı adayı seçmen yoklaması, önseçim, aday yoklaması ya da merkez yoklaması yöntemlerinden biriyle yapılacak. Yöntemi parti meclisi kararlaştırken, mevcut tüzükte tüm üyeleri genel başkan tarafından belirlenen Merkez Yönetim Kurulu için Parti Meclisi’ne hak tanındı. Örgütlerden sorumlu, idari ve mali işlerden, hukuk işlerinden, yerel yönetimlerden sorumlu genel başkan yardımcıları ile genel sekreter genel başkan tarafından belirlenecek. Sayısı ve görev alanı genel başkan tarafından belirlenecek diğer üyeleri ise Parti Meclisi seçecek.

Belediye başkan adaylarının belirlenme yöntemlerine önseçim de eklendi. Ön seçimin merkez yoklaması veya aday yoklaması yöntemlerinden hangisinin uygulanacağına parti meclisi karar verecek.

İNCE’NİN TALEBİ REDDEDİLDİ

Kurultaya ilişkin parti içi muhalefetin itiraz ettiği başlıklarda değişiklik öngörülmüyor. Genel başkan adaylığı için yine delegelerin yüzde 10’unun imzası gerekecek. Olağanüstü kurultay çağrısı da mevcut tüzükte olduğu gibi, delegenin 5’te 1 imzası ile yapılabilecek

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar