Bahçeli, ‘ittifak bitmiştir’

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, AKP’nin af yanıtına Grup Toplantısı’nda tepki gösterdi. Bahçeli, ‘Çok şey mi istedik, konuşmayalım mı, görüşlerimizi belirtmeyelim mi?’ dedi. Bahçeli, artık ittifak gündemlerinin olmadığını, kendi adlarıyla seçimlere gireceklerini söyledi, AKP’ye sert tepki gösterdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AKP’li yöneticilerle devam eden af tartışmasına ilişkin partisinin Grup Toplantısı’nda açıklamada buludu.

“Bizim için verilmiş sözler dönemsel ve gelip geçici değildir. İlkelerimiz vardır ülkülerimiz vardır. Dik başlıyız tok bakışlıyız” diyen Bahçeli, “Ne söylemişsek töreye uygundur. Adaletin ruhuyla örtüşmektedir. 24 Eylül Pazartesi günü TBMM’ye sunduğumuz kanun teklifi bir af değildir. Toplam 7 maddeden oluşmaktadır. Maksat ve muradımız halishanedir. Kanun teklifimizin 3. maddesinde hangi suçları istisna tuttuğumuz açıktır. Teklifimizin arkasındayız. Gevşeme yok, vazgeçme yok, geri dönüş yok. Kanayan, kangrene dönmesi an meselesi olan bir meseleye parmak bastık” ifadelerini kullandı.

Bahçeli, AKP’den gelen eleştirilere ise, “Konuşmayalım mı, düşünmeyelim mi, kaygılanmayalım mı? Sürekli teklifimize itiraz edenler ya dediğimizi anlamıyor, ya da suyu bulandırmaya çalışıyorlar. 2016’da doğru olan 2018’de niye yanlış olsun. MHP’yi uyuşturucuyla itham etmek hiç kimsenin harcı değildir. Hakikat haysiyettir, hakikat ve haysiyetten ödün vermeyiz. Uyuşturucu ile MHP’nin adını yan yana getirmek cinayettir. Bunu geçtik de uyuşturucu baronlarına dokunan yoktur. MHP teklif metninden asla taviz vermeyecek” dedi.

‘İTTİFAK BİTMİŞTİR’

Bahçeli, “Hiçbir ittifak bir tarafın yok sayılmasıyla, tez ve önerilerinin görmezden gelinmesiyle ayakta kalamaz. Diğer tarafın dayatmasıyla hiçbir ittifak yaşamaz. Hiçbir ittifak pozisyon hatırlatmasıyla varlığını devam ettirmez. AKP içinde ittifakı dinamitlemek isteyenler sevinç taklası atabilir. 31 Mart’ta yerel seçimde ittifak beklentimiz kalmadı. MHP ülke genelinde kendi adı ve adaylarıyla seçime girecektir. Artık ittifak bitmiştir. Seçimde kendi yolumuzu kendimiz seçeceğiz” dedi.

ERDOĞAN ‘UYUŞTURUCU’ VURGUSU YAPMIŞTI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, af teklifine ilişkin, “Devlete karşı işlenen suçları devlet affeder o ayrı bir konu ama şahıslara karşı işlenen suçları devletin af yetkisi yoktur. Bu böyle bilinsin. Hele hele 50 bini aşkın uyuşturucunun cezaevinde olduğu bir dönemde biz uyuşturucuları affeden bir iktidar olarak mı anılacağız. Buna evet diyor musunuz?” demişti.

Bu habere ekleyebileceğiniz bir görüşünüz var mı? İsterseniz, yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.

Yorumlar