İşten çıkarılan Valfsan işçilerinin direnişi Bostancı’ya taşındı

İstanbul Tuzla’da Endüstri ve Ticaret Serbest Bölgesi’nde bulunan beyaz eşya yan sanayi üreticisi Valfsan çalışanı 10 işçi, “eleman fazlalığı” gerekçesiyle 11 Ekim’de işten çıkarıldı. Aynı zamanda Birleşik Metal-İşçileri Sendikası üyesi de olan işçiler, sendika yöneticileri vasıtasıyla iş verenle yapılan görüşmeler yürüttü. Görüşmelerden sonuç alınamayınca işçiler 23 Ekim’de fabrikanın girişinde eylem başlattı.

İşten çıkarılan 10 işçinin emek mücadelesi 41 gündür sürüyor. İşçiler, işlerine geri dönmeyi, olası bir işçi kıyımının önüne geçilmesini ve işyeri temsilcilerinin görevden alınıp yeniden adil bir seçim yapılmasını talep ediyor. Daha önce de videolu mesajlarla seslerini kamuoyuna duyurmaya çalışan Valfsan işçileri, direnişlerinin 40’ncı gününde de videolu bir mesajla süreci kamuoyuna aktardı.

İşçiler son videolu açıklamalarını “Babahın köründe #BabalarİşsizÇocuklarAçKalmasın diyerek görüşmelerin olumsuz sonuçlanmasından dolayı Direnişimizin 41. Gününde Direnişimizi Bostancı’da bulunan DİSK Birleşik Metal-İş Genel Merkez önüne taşıyoruz tüm emek kamuoyunu selamlıyor ve Dayanışmaya çağırıyoruz.” mesajıyla paylaştı.