Yeşilyurt Apartmanı soruşturmasında şüpheli sayısı 39’a çıktı

İstanbul Kartal’da 6 Şubat’ta kendi kendine çöken Yeşilyurt Apartmanı’nda 21 kişinin ölümüne yönelik yürütülen soruşturma kapsamında şüpheli sayısı 39’a çıktı.

3 kişinin “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” suçundan ayrı ayrı 2 yıldan 15 yıla kadar hapisle tutuksuz olarak yargılandığı davada, 1992 ile 1998 yıllarında Kartal Belediyesi’nde görev yapan belediye çalışanları hakkındaki soruşturma da ayrı olarak devam ediyor.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Soruşturma Bürosu tarafından “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olma” ve “görevi kötüye kullanma” suçlarından yürütülen soruşturmada, 1992 ile 1998 yılları arasında ilçe belediyesinde İmar Müdürlüğü’nde müdür ve mıntıka mühendisi olarak görevli şüphelilerin sayısı 16’dan 39’a yükseldi.

Daha önce Kartal Kaymakamlığı soruşturma kapsamında binanın ruhsat tarihi olan 1992 ile binanın tamamlandığı tarih olan 1998 yılları arasında görev yapan personele soruşturma izni vermişti. Savcılığın itirazı İstanbul Bölge İdare Mahkemesi tarafından kabul edilerek soruşturmaya sonraki yıllarda görev alan belediye çalışanları da eklendi. Bu kapsamda soruşturulan isim sayısı 16’dan 39’a çıktı. Bu kapsamda şüphelilerin 30’unun ifadesinin alındığı ve suçlamaları kabul etmedikleri öğrenildi. Şüpheliler, binayla ilgili kendilerine başvuru olmadığı için işlem yapamadıklarını söyledi.