“Büyük bir afet anında, polis, ambulans ve itfaiye çalışanları da afetzede olacak”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) düzenlediği “İstanbul Deprem Çalıştayı”nda konuşma yapan Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu, İstanbul’da 34 bin hasarlı bina olduğunu söyledi ve ekeldi: “Büyük bir afet anında, yardımcı olmasını beklediğimiz polis, ambulans ve itfaiye çalışanları da afetzede olacak.”

Çalıştayın konuşmacılarından Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu ise “Acil Afet Durumu” başlıklı konuşmasında, büyük bir afet anında, yardımcı olmasını beklediğimiz polis, ambulans, itfaiye çalışanlarının da afetzede olacağına dikkat çekti.

Deprem tehlikesini ortadan kaldıramayız ama zararları azaltabiliriz

Kadıoğlu, “Toplum tabanında afet yönetimine geçmek gerek. Farkındalık eğitimlerinin dışında beceri eğitimleri verilmesi gerek. Afet durumunda, toplum tabanlı duruma geçilmeli, çünkü herkes afetzede olacak. Afette ilk 72 saat önemli. İşte burada ilk yardımı kendimiz yapacağız” diye konuştu.

Afete en kötü senaryoya göre hazırlanılması gerektiğini belirten Kadıoğlu, “Afet yönetimi, arama kurtarma değil riskleri azaltmaktır. 34 bin hasarlı bina olasılığını 34’e düşürmektir. Risk azaltılırsa müdahalede o zaman başarılı olunur. Risk yönetimi yapılmadan kriz yönetiminin çok anlamı yok. Deprem tehlikesini ortadan kaldıramayız ama zararları azaltabiliriz” dedi.

Toplanma alanlarının, okullar, camiler olduğunu ifade eden Kadıoğlu, bu binaların sağlam yapılmasının önemine de vurgu yaptı.