Erdoğan’dan Cevizli Tekel çıkışı: Öksüz ve yetimin hakkı…

Seçilmiş son Başbakan Ahmet Davutoğlu’na yakın Şehir Üniversitesi’nin Halkbank’taki hesaplarının dondurulmasının ardından bir süredir devam eden Şehir Üniversitesi polemiğinde AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan açıklama geldi. Erdoğan, “Malum zat Başbakan olunca bu tahsisi Şehir Üniversitesi’ne mülkiyet devrine dönüştürmüştür. Hiçbir üniversitenin daha önce mülkiyet devri olmamıştır. Öksüz ve yetimin hakkını orada gözetmeksizin devir gerçekleştirdiler. Burası tabi 2,5 milyarlık bir bedele sahip önemli bir yer ve tapu devri yapıyorlar. Böyle bir şey olabilir mi? Hani dürüsttünüz?” dedi. Davutoğlu ise karşı bir açıklama yaparak tüm Cumhurbaşkanları ve Başbakanların mal varlıklarını açıklaması çağrısında bulundu.

Kartal’da bölge için değerli bir kültürel ve endüstriyel miras değerindeki Tekel arazisinin Şehir Üniversitesine bedelsiz tahsis edilmesiyle başlayan Cevizli Tekel arazisi sorunu yıllardır devam ediyor. Vatandaşlar bir an önce özel (vakıf) üniversitenin kontrolündeki denize sıfır arazinin Kartal halkına iade edilmesini beklerken, henüz somut olarak atılmış bir adım bulunmuyor. 2.5 milyar TL değerinde olduğu söylenen arazi üzerinde tartışmalar devam ediyor.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlnen partisinin İstanbul İl Başkanlığı Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, “Bunlar Halkbank’ı da dolandırmaya çalıştılar. Banka bunlara ciddi bir kredi veriyor fakat ödeme planlarında bunlar bankaya ödeme gerçekleştirmiyorlar. Bu defa da banka kendilerini devamlı olarak uyarıyor. Şuan bankaya borçları 417 milyon noktasında. Şimdi yapılandıralım diyorlar, yapılandıralım diyorlar. Bunu nasıl yapacaksınız? Sen Halkbank’a teminat bile vermedin.” diye konuştu.

bedelsiz-devir-sehir-universitesi

Tekel arazisinin Şehir Üniversitesi’ne ücretsiz devrine ilişkin belge – Kaynak: Sabah Gazetesi

Davutoğlu’ndan Erdoğan’a İstanbul Şehir Üniversitesi yanıtı

Yeni parti kurma hazırlığında olan Ahmet Davutoğlu, Twitter hesabı üzerinden “İstanbul Şehir Üniversitesi arazisine ilişkin asılsız ithamlara dair” ifadeleriyle bir açıklama paylaştı. Davutoğlu, Erdoğan’a yanıt verdiği açıklamasında şu anda görev yapanlar da dahil olmak üzere yaşayan bütün Cumhurbaşkanları, Başbakanlar, kamu bankalarının bağlı olduğu bakanlar ve özelleştirme yüksek kurulunda görev yapmış yetkililerin ve onların birinci ve ikinci derece hısımlarının ve akrabalarının mal varlıklarını ve bu varlıklardaki değişimi, bu kişilerin siyasete girdikleri, devlet görevi üstlendikleri günden bugüne kadar araştırmak ve soruşturmak üzere TBMM’de gerekli komisyonlar oluşturulmasını istedi.