Turgut Öker davası 13 Aralık’ta Kartal’da görülecek

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun (AABK) Onursal Başkanı Turgut Öker, hakkında yürütülen soruşturma kapsamında devam eden davada, 13 Aralık’ta Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Daha önce İzmir Savcılığı’nın “DHKP-C örgütüne üye olmak” iddiasıyla yakalama kararı verdiği Öker, Anadolu Adliyesi’nde ifadesi alınarak yurt dışı çıkış yasağı konularak serbest bırakılmıştı. Öker, hakkında hazırlanan 34 sayfalık suçlama tutanağında, Yol TV ve diğer alevi kanallarının kapatılması, Nuriye ve Semih, Seyit Rıza, Mahir Çayan gibi konularda paylaşımlar içeriyor. Dosyada AABK’nin 2012, 2013, 2014 yıllarındaki etkinliklerinde yaptığı konuşmalar, Gezi direnişi ve İstanbul’da yapılan 3’üncü köprüye Yavuz Sultan Selim’in adının verilmesi konusundaki sosyal medya paylaşımları suç unsuru olarak yer alıyor.

Bazı Alevi kurumlarından yapılan açıklama ve çağrılara göre, AABK’nin Onursal Başkanı Turgut Öker’e konulan yurt dışı yasağının kaldırılması için 13 Aralık Cuma saat 09:30’da 25. Asliye Ceza Mahkemesi’de görülecek duruşmaya katılmak için İstanbul Anadolu Adliyesi’nde olacaklar. “Alevilerin taleplerini dile getirmek suç değildir” diyen çağrıcı kurumlar, Öker’e verilen yurtdışı yasağının kaldırılmasını istediler.

turgut-oker-davasi