İmamoğlu: Bana kimse ‘Kanal İstanbul’u yapıyorum’ diye dayatamaz

İBB Meclisi, Kanal İstanbul tartışmalarına sahne oldu. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İBB Başkanı olarak değil üç evladı olan Ekrem İmamoğlu olarak bana kimse Kanal İstanbul’u yapıyorum diye dayatamaz” dedi. İstanbul’un doğal güzellikleri, tarihi ve jeopolitik konumuyla eşsiz bin kent olduğunu ve çılgın projelere ihtiyaç duymadığını vurgulayan İmamoğlu, Kanal İstanbul projesinin nüfusu zaten yoğun olan İstanbul’a 1 milyon 150 bin yeni nüfus öngördüğünü hatırlattı. Yapılan bir ankette İstanbulluların yüzde 88’nin Kanal İstanbul ile ilgili “Bir fikrim yok” dediğini belirten Ekrem İmamoğlu, Ocak ayının ilk haftasında kamuoyuna açık çalıştay yaparak bilim adamlarını konuyu konuşmak üzere davet edeceklerini söyledi.

Kanal İstanbul hakkında konuşan Ekrem İmamoğlu, “Bugüne kadar Kanal İstanbul ile ilgili bir tane kamuoyuna açık bir çalıştay yapılmamıştır. Bu konuyu bilim insanlarının tartışması gerekir. Kimse 3 çocuk babası vatandaş Ekrem İmamoğlu’na ‘Kanal İstanbul’u yapıyoruz’ diye dayatamaz. Yaptığımız her şey bu şehre fayda vermelidir. Resmi rakamlara göre yüzde 15 işsizlik bulunan bu ülkede 75 milyar lirayı neden harcıyoruz? İstanbul’a ihanet etmeyelim. Çocuklarımıza kötü bir miras bırakmayalım. İstanbul’un Kanal İstanbul’a ihtiyacı mı var? Toplamın yüzde 15’ine denk gelen 136 milyon metrekarelik tarım alanı yok olacak. Bu şehirde tam 1 milyon boş konut stoku var. Şehir genelinde imarlı arazilerin yüzde kaçı boş? Hiç hesaplandı mı? 1 milyon 150 bin yeni nüfus deniyor. Bence 2 milyon olacak. 1 milyar 250 milyon metreküp hafriyat dolguya dönüşecek deniliyor. Bence 2 milyar metreküp olacak. Türkiye’de her zaman bir denilir iki yapılır. Bakınız, Boğaz’da artık tanker geçişleri azalıyor. Petrol ve doğalgaz taşınması için Türkiye’nin de ortak olduğu boru hatları yapıldı. İleriki yıllarda tankerle taşıma minimuma inecek.” diye konuştu.

Melen Barajı’nın çatlamış duvarları

melen-baraji-duvar-catlak

Melen Barajı’nın çatlamış duvarlarına ait fotoğrafları gösteren İmamoğlu, “Melen’e ben gittim ve inceledim. Gayet etik bir şekilde Melen’in bir an önce yapılması konusunda DSİ ile irtibat kurdum, yatırım programından Melen’in yapılmasıyla ilgili ödenek çıkarılmadı. Hiç konuşmadım o zamana kadar. Ne zamana kadar? Cumhurbaşkanı ‘İstanbul’un üç aylık suyu kaldı’ diyene kadar. “İstanbul’un üç ay suyu kaldı ne yapacaksın?’ diye hesap soran Sayın Cumhurbaşkanı, ben değilim. Ben o ana kadar hiç konuşmadım. Siz konuşmanızda Cumhurbaşkanı’na cevap verdiyseniz anlarım. Bana cevap verdiyseniz ben bilmem. Muhattabı ben değilim. ‘2040’a kadar İstanbul’un su sorunu yok’ diyen de Cumhurbaşkanı’ydı. Melen’de 15-20 metrede bir çatlaklar var. Sebebi, yapıyla ilgili yanlış tercih. Beton değil yığma taş biçiminde gövdenin yapılması önerilmiş. Buranın tadilata ve revizyona ihtiyacı olduğu tespit edildi. Gittiğim her yerde, yapılan her güzel iş için görev alan belediye başkanlarına teşekkür ediyorum. Bizim kimseyle teşekkür sorunumuz yok. Ama siz bugün gelip de ‘İstanbul’un üç ay suyu kaldı’ diye bizi dövmeye kalkarsanız olmaz.” dedi.

Göksu: “Kanal İstanbul’a karşı olmak cehalettir, ihanettir”

AK Parti Grup Başkanvekili Tevfik Göksu, İmamoğlu’nu eleştirerek, “Biz, Kanal İstanbul’dan vazgeçtik deseydik, Sayın Başkan, ‘Hayır; Kanal İstanbul yapılmalı’ diyecekti. Kanal İstanbul, depremi tetikleyecekmiş. Çok komik. Vatandaşlara sorulmuş yüzde 60,9’u destekliyorum demiş. Kanal İstanbul değil Kanal İstanbul’a karşı olmak cehalettir, ihanettir ve sorumsuzluktur” dedi.