Turgut Öker, Kartal’da hakim karşısına çıktı

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Onursal Başkanı Turgut Öker’in Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiası ile yargılandığı dava 13 Aralık 2019’da Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görüldü. Kartal 25. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen davada, Öker, Maraş Katliamı’nın 37 yılında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği iddiası ile yargılanması devam etti. Duruşma, 26 Şubat 2020 tarihine ertelendi.

Pirha’nın haberine göre duruşma sonrası açıklama yapan Turgut Öker, duruşmaya gelerek kendisine destek veren herkese teşekkür etti. “Bir toplumsal mücadeleye sözcülük ettim” diyen Öker, maruz kaldıkları katliamlar, zulümler karşısında Alevi toplumunun sesi olmaya çalıştığını ifade etti.

“Bu dava Alevilerin davasıdır”

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Eş Başkanı Nevin Kamilağaoğlu, duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, “Turgut Öker yıllardır insan hakları babında mücadelesini verdi. Bu dava Alevilerin davasıdır, sahiplenmek gerekiyor.” diye konuştu.

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ise duruşmanın ardından yaptığı açıklamada, “Turgut Öker Alevilerin önde gelen kanaat önderlerinden biri. 30-35 yıldır hem Avrupa’da hem Türkiye’de mücadele ediyor. Aslında bugün yargılanan o kimlikle düşüncelerini ortaya koymasıdır. ” dedi.

Sanatçı Pınar Aydınlar ise, “Aleviler adına bir duruş sergilemek için buradayız. Bu dava sadece Alevilerin de değil. Tüm halkların davası.” dedi.