Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül: Annem ne ilkti, ne de son olabildi

İstanbul Maltepe’de Gülensu Mahallesi’nde işe gittiği sırada Zeynel Akbaş tarafından vurularak öldürülen Fatma Şengül’ün davası 19 Aralık’ta Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görülecek. Duruşma öncesi açıklamalarda bulunan Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül, “Benim annem kanlar içinde ellerimde son nefesini verdi fakat annem maalesef ne ilkti ne son olabildi. Annem gibi bütün kadınları da annemin davası için savaşmaya katilin en ağır şekilde yargılanması için 19 Aralık’ta kartal adliyesine bekliyorum.” dedi.

Gazete Yolculuk’tan Arzum Gündüz’e açıklamalar yapan Açelya Şengül, annesi Fatma Şengün’ün kanser tedavisi gördükten sonra çalışmak zorunda kaldığını; annesinin, çalıştığı iş yerinde son 6 ay boyunca bir erkek tarafından mobbing uygulandığını söyledi.

“Çalışmak istemiyorum diye şikayetlerde bulunuyordu”

Babalarını kaybettikten sonra annelerinin iki abisine ve kendisine hem annelik hem babalık yaptığını anlatan Açelya Şengül, annesinin son 6 aydır iş yerindeki bir erkek yüzünden işten ayrılmayı düşündüğün belirterek, “Annem emekli olmadan önce aşçılık yapıyordu. Emekli olduktan sonra uzun bir süre kanser tedavisi gördü iyileşti fakat ekonomik şartlardan ötürü çalışmak zorunda kaldı. Kendini çok yormayacağı çay çorba yapacağı bir iş bulduk ona. İş bankası emekliler lokali 2.5 sene burada çalıştı. Katil emekliler derneğinin farklı bir lokalinden annemin çalıştığı lokale alınmış. Annem bana son 6 aydır iş yerinde bir adam var kendini kovdurmaya ve tazminat almaya çalışıyor çalışmadığı için iş yükü bana biniyor çok yoruluyorum artık orada çalışmak istemiyorum diye şikayetlerde bulunuyordu” dedi.

“Yanına gittiğimde kanlar içindeydi”

Fatma Şengül vurulduğunda evde olan Açelya Şengül o sabahı anlattı: “30 mart günü 8:15’te 2 kurşun sesi duydum, ardından bir ahh çığlığı duydum. Cama koşarken 2 kurşun sesi daha.. Komşumuz bana ‘koş koş annen düştü’ dedi. Annem silah sesinden çok korkar, düştü bayıldı diye düşündüm yanına giderken ‘anne kalk silah patladı bir şey yok’ dedim. Yanına gittiğimde kanlar içindeydi o sıra benim çığlığım insanların toplanmasına, katilinde kendini kol altından yaralamasına yol açtı.”

“İyi hal indirimi almasından korkuyorum”

Görülen davaya ilişkin konuşan Açelya Şengül, “Bu dava kamuya mal olmuş bi dava başka salon yok diye gerekçe göstererek 20 kişilik bi salonda duruşmayı yaptılar. Kamuya mal olmuş bi davada kadınlar davayı takip etmek için 250 kişi geldi ve mahkeme salonuna alınmayarak önlerine barikat ve kolluk güçleri geçti” diyerek duruma tepki gösterdi.

Açelya Şengül, katilin “iyi hal” almasından korktuğunu dile getirerek, “Biz savcıdan işyeri kamera kayıtlarını ve annemin WhatsApp’ta silinen mesajlarını talep ettiğimizde ‘kadın öldü adam suçunu itiraf etti ben burdan Amerika’ya mail mi atayım bununla mı uğraşacağım’ gibi bir tavır sergiledi. Bu yüzden kadın cinayeti davalarında yeteri kadar ilgilenilmediği için iyi hal indirimi almasından korkuyorum” dedi.

“Tansiyonum çıktığı için öldürdüm”

Zeynel Akbaş görülen davada skandal bir gerekçe ile cinayeti savunarak “tansiyonum çıktığı için öldürdüm” demişti. Açelya Şengül, katilin o ifadesini şöyle anlattı: “Katil ifadesinde, ‘Ben o gün markete alışveriş yapmaya gidiyordum Fatma’yla aynı mahallede oturduğum için evini biliyorum yolda gördüm selam vermek istedim. Fatma bana senin iğrenç yüzünü görmek istemiyorum dedi, tansiyonum çıktığı için öldürdüm’ dedi.”

Katilin indirim almak için ifade ettiği konulardan birine açıklık getiren Şengül, “Tamamen indirim almak yoluna gitti. Katil oturduğumuz mahallede oturmuyor benim yürümemle 45 dakika katilin yürümesiyle 1.20 dakika bir yürüme mesafesi var ve bizim evin yakınlarında hiç market yok katilin evinin orada 4 tane market var ve katil mahkemede boş boş bakarak deli taklidi yapmaya çalıştı avukatıda sağlık raporu alma yoluna gitti hakim kabul etmedi” dedi.

Açelya Şengül’den 19 Aralık’ta görülecek duruşmaya çağrı

“Benim annem kanlar içinde ellerimde son nefesini verdi fakat annem maalesef ne ilkti ne son olabildi. Bu ülkede her gün 5 kadın erkekler tarafından yemeği fazla tuzlu olduğu, kıskandığı gibi gerekçelerle öldürülüyor. Kamuoyunun oluşmadığı davalarda maalesef ki katiller iyi hal indirimi alıyor. Bu yüzden kadınlar birlik olalım ve dayanışmayı büyüterek 19 Aralık 14:30’da Kartal 4. ağır ceza mahkemesinde olalım. Bir annenin evlatlarının gözünün önünde can vermesi… Annemin kurşun yağmuruna tutulmuş o cansız bedeni asla ama asla gözümün önünden gitmiyor. Ben ve abilerim katillerin iyi hal indirimi almasından korkuyoruz ve sesimizi sokak sokak, cadde cadde, il il büyütüyoruz.”

“Annem çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdi babamızı 21 sene önce vahim bir trafik kazasında kaybettik. Kimseye muhtaç etmeden 3 evladına birden 2 iş birden yaparak çalıştı ve büyüttü buna rağmen tek bir okul toplantımızı bile kaçırdığını hatırlamam. Girdiği her ortama kahkahasıyla giren hayat dolu bir kadındı. Biz bi derdiğimi anlattığımızda bir çıkış yolu bize gösterip bizi güldürüp farklı bi odada derdimize ağlardı. Kansere yakalandığında bile kanser ne ben onu yeneceğim dedi ve o kadar acılı ve sancılı kanser döneminde bile gülüşünü kahkahasını dudaklarından eksik etmedi. Benim gözümde en yakın arkadaşımdı sırdaşımdı da ve çok mükemmel bir savaşçıydı. Annem gibi bütün kadınları da annemin davası için savaşmaya katilin en ağır şekilde yargılanması için 19 Aralık’ta kartal adliyesine bekliyorum.”