Fatma Şengül’ün katiline haksız tahrikten ceza indirimi

İstanbul Maltepe’de yaşayan Fatma Şengül’ün 30 Mart günü işe gitmek için çıktığı evinin önünde iş arkadaşı Zeynel Akbaş tarafından öldürülmesine ilişkin davada karar çıktı. 31 Mart’ta Maltepe Gülsuyu Cemevi’nde sonsuzluğa uğurlanan Şengül’ün öldürülmesine ilişkin dava Kartal’daki Anadolu Adliyesi’nde görüldü. Davada katil Zeynel Akbaş’a haksız tahrikten ceza indirimi verildi.

Savcı, katil zanlısını tasarlayarak öldürmeden ceza vermeyerek katil zanlısına haksız tahrikten ceza indirimi uygulayarak 18 yıl hapis cezası verdi. Katil zanlısı Zeynel Akbaş, savunmasında tansiyonlu olduğu için cinayeti işlediğini söyledi ve pişman olduğunu belirtti.

“Annem kanlar içinde son nefesini verirken burada annemi yargıladılar”

Mahkeme sonrası açıklama yapan Fatma Şengül’ün kızı Açelya Şengül, mahkemeye tepkisini göstererek, “Bugün burada annemin adaleti değil, erkek adaletinin işlediğini bir kez daha gördük. Anneme katili 5 kurşun sıktı ve 4 kurşun öldürücü yerlerine isabet etti. Katili 18 yıl ceza aldı. Biz bunun gibi hafif cezaların önüne geçmek için il il cadde cadde isyanımızı bütün kadın cinayet davalarında duyurduk. Benim annem gözümün önünde vücudunun her yeri kan bir şekilde son nefesini verirken burada annemin yargılanmasını yaptılar. Annem için tahrik etti dediler. O yüzden öldürdü dediler.” diye konuştu.