Kanal İstanbul Amerikan projesi mi?

Avukat Salim Şen, Kanal İstanbul tartışmaları hakkında Bizim TV’ye konuştu. Bizim TV’den Lale Özan Arslan’ın konuğu olan Salim Şen, ABD’nin Kanal İstanbul yapılırsa Montrö Anlaşması’nın değiştirilmesi için Romanya üzerinden harekete geçeceğini söyledi.

“Kanal İstanbul bir truva atıdır”

Salim Şen, Montrö’nün şu anda Çanakkale Boğazı’ndan ve Marmara Denizi’nden gemi geçişlerini de kapsadığını, Kanal İstanbul’un tek başına Montrö’yü delmediğini, ancak Kanal İstanbul’un bir truva atı olduğunu söyledi. Şen, Kanal İstanbul’un yapılmasıyla beraber ABD’nin Romanya üzerinden Montrö’nün koşullarının değiştiği için anlaşmayı iptal ettirebileceğini söyledi. Şen’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

– ABD donanmasının dünyada serbestçe dolaşamadığı tek deniz, Karadeniz’dir. Bunu sağlayan da Montrö Anlaşmasıdır. – ABD Karadeniz’e geçerse, Karadeniz ve boğazlar 2 süper gücün çatışma alanına döner. – Siz kanal açarak Karadeniz’den Marmara’ya geçiş düzenini değiştiriyorsunuz. – Bu sözleşme koşullarında değişiklik gerektirir. Akit devletlerden biri sözleşmeyi fesih edebilir. ABD’nin bunu Romanya’ya yaptırması ihtimal dahilinde.