Şile’de doğaya terk edilen 853 araç lastiği toplandı

İstanbul Şile’de çevre düşmanları ve gözlerini para hırsı bürümüşler tarafından doğal ortama bırakılan eski lastikler, belediye ekipleri tarafından toplandı. Günümüzde çevre kirliliği etkilerinin artması ve bu etkilerin doğrudan insan sağlığı üzerinde yarattığı olumsuz sonuçlar nedeni ile çevre kirliliğinin önlenmesi ve bu yönde yapılması gereken çalışmalara duyarlı duyarlı davranan Şile Belediyesi, yaklaşık 853 araç lastiğini doğadan topladı.

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan ve vatandaşlarda infial yaratan doğaya bırakılmış lastikler olayına karşı harekete geçen Şile Belediyesi ekipleri, Şile Orman İşletme Müdürlüğü ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri ile birlikte Oruçoğlu ve Darlık Mahalleleri arasında kalan alanda temizlik çalışmalarına başlattı.

Lastikler 15-20 yıldır oradaymış

Çalışmalar esnasında Belediye Başkanımız İlhan Ocaklı; “İstanbul’a su getirmek için şantiye ve toprak depolama sahası olarak kiralanan bu alanda çalışan taşeron bir firma, 1999 yılında başladığı çalışmaları, 2003 yılında işleri bitince gidiyorlar ve bu lastikleri burada bırakıyorlar. Yağan yağmur sonucu burada doğal bir gölet oluşuyor.Bu lastikler de suyun içerisinde kaldığı için bugüne kadar fark edilmemiş. Havaların da yağmursuz geçmesinden dolayı, biraz da kurak mevsim olunca su çekilmiş. Suyun çekilmesiyle beraber lastikler de gün yüzüne çıkmış. Dolayısıyla bunu tespit eden, bizi haberdar eden, çevre bilincine sahip duyarlı vatandaşımıza teşekkür ediyoruz.’’ diye konuştu.

Olayın burada yaklaşık 15-20 yıldan beri var olduğunu söyleyen Şile Belediye Başkanı İlhan Ocaklı; lastiklerin ilgili ve sertifikalı yerlere nakil olacağını, ömrünü tamamlayan lastiklerin ise geri dönüşüme gönderileceğini söyledi. Temizlik çalışmaları sonucu bölgede bulunan yaklaşık 853 adet araç lastiği kaldırıldı.