Kanal İstanbul’da hafriyat kamyonları günde 4 bin 250 sefer yapacak

Kanal İstanbul projesiyle ilgili Yüksek Çevre Mühendisi Sezer Arslan tarafından hazırlanan inceleme raporuna göre hafriyat kamyonları günde 4 bin 250 sefer yapacak.

Kanal İstanbul’un gün geçmiyor ki başka bir olumsuzluğu ortaya çıkmasın. Son rapora göre Kanal İstanbul’da kazılacak çukurdaki hafriyatın denize dökülmesi için hafriyat kamyonları günde 4 bin 250 sefer yapacak. Her gün trafiğe çıkacak olan kamyonlar, İstanbul’da hayatı felç edebilir.

Günlük 850 bin metreküplük kazı malzemesinin 200 metreküplük 400 kamyonla taşınması günde en az 4 bin 250 sefer anlamına gelecek. Açığa çıkacak egzoz emisyonları, toz ve trafik yükü olumsuzluklara neden olacak. İnşaat ekonomisine dayalı sistemde hafriyat kamyonları şehrin trafiğinde sorun olarak görülüyordu. Bilim insanlarına göre, Kanal İstanbul ile beraber yeni bir hafriyat kamyonu sorunu ortaya çıkabileceğinden korkuluyor.

Kanal İstanbul’da 255 delik için günlük 10 bin 965 kilogram patlayıcı kullanılacak

Kanal İstanbul projesiyle ilgili Yüksek Çevre Mühendisi Sezer Arslan tarafından hazırlanan inceleme raporuna göre 255 delik için günde toplam 10 bin 965 kilogram patlayıcı kullanılacak.

Kanal İstanbul’un gün geçmiyor ki başka bir olumsuzluğu ortaya çıkmasın. Son rapora göre Kanal İstanbul’da sökülecek malzeme miktarının 41,5 milyon metreküp olacağı ve her gün patlama yapılacağı belirtilirken, 1 delik için 45 kilogram patlayıcı kullanılması gerekiyor. Toplam 255 delik için günde toplam 10 bin 965 kilogram patlayıcı kullanılacak. Patlama seslerinin İzmit’ten bile duyulacağı söyleniyor.