İstanbul’un havasını solumak yılda 16 paket sigara içmeye bedel

Hava kirliliği konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden pek fazla geride kalmayan Türkiye, termik santrallerine bile daha yeni baca filtresi taktı. Peki İstanbul’un havasını içine çekenler yılda kaç paket sigara içmiş oluyor? Bu sorunun yanıtı İstanbul Teknik Üniversitesi’nden (İTÜ) Prof. Dr. Hüseyin Toros’tan geldi. Toros’un nüfusu en fazla olan 4 büyük ili baz alarak yaptığı hesaplamaya göre İstanbul’un havasını solumak yılda 16 paket sigara içmeye eş değer. Bu rakam Ankara’da 17, İzmir’de 23, Bursa’da ise 38 paket olarak belirlendi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rakamlarına göre her yıl 7 milyon kişi hava kirliliğinden dolayı yakalandıkları hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Bu rakam, resm olarak açıklanan Türkiye’deki Suriyeli sayısının neredeyse 2 katı kadar. Ayrıca Türkiye’de ise yılda 30 bin kişi hava kirliliği kaynaklı eindiği hastalıklardan dolayı hayatını kaybediyor.

Hava kirliliğine en çok neden olanlar arasında otomobillerin egzozlarından çıkan kirli gazlar, evlerde kullanılan çeşitli yakıtlar, sanayi kuruluşlarının bacalarından çıkan zehirli gazlar olarak öne çıkıyor.

PM2.5 VE PM10 NEDİR?

Araştırmalar, kalp ve damar hastalıklarının hava kirliliği, özellikle de ince partikül (PM2.5) kirliliği ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Nefes aldığımızda içimize çektiğimiz hava ile bu karışım içinde bulunan partikülleri vücudumuza almış oluruz. Vücudun filtre sistemi tarafından süzülerek büyük partiküllerin akciğerlere ulaşması önlenir, ancak özellikle egzoz dumanı gibi petrol yakıtları ile ilişkili olan 2.5 mikrondan ince partiküller filtre sistemini aşabilir. Toz, polen, küf gibi 10 mikron ve daha küçük parçacıklar PM10 (partiküler madde) olarak ve yanma sonucu oluşan parçacıkları, organik bileşikler gibi 2,5 mikron ve daha küçük parçacıklar ise PM2.5 olarak adlandırılır.