Kazdağları için yürürken Maltepe’de gözaltına alınanlara açılan dava Kartal’da görüldü

Kazdağları’nda yürütülen siyanür destekli altın arama ve madencilik faaliyetleriyle ormanın ve doğanın katlediğini öne süren ve Kadıköy’den Ankara’ya yürüyüş yapmak isteyen 10 çevreci aktivist Maltepe sahilinde polis tarafından gözaltına alınmıştı. “Kazdağları ve Gelecek Yürüyüşü”ne katılan çevreciler Baran Doğan, Canan Hakko, Cenk Usta, Harun Özgür Turgan, Koray Türkay, Murat Akbaş, Onur Akceylan, Önder Yılman ve Ulvi Kaan Meriç hakkında açılan davanın ilk duruşması Kartal Anadolu Adliyesi, 27. Asliye Ceza Mahkemesi’nde gerçekleşti.

Doğa savunucularının mahkeme salonunda verdikleri savunmalarında, bütün yurttaşlara temiz çevrede yaşama hakkı ve bunu koruma yükümlülüğü veren Anayasa’nın 56. Maddesi çerçevesinde, Kazdağları’nda ve diğer illerde gerçekleşen doğa katliamlarına dikkat çekmek için yürüyüş yaptıklarını ve yine Anayasa’nın 34. maddesinden doğan haklarını kullandıklarının altını çizdiler. İfadelerden sonra duruşma 4 Mart 2020, saat 10:30’a ertelendi.

Çevreciler, yürütüşlerinin 12.kilometresinde Maltepe sahilinde polis tarafından gözaltına alınmıştı. Bir süre gözaltında tutulan aktivistler, daha sonra serbest bırakılsalar da haklarında dava açıldı.