İran’dan ABD üslerine füzeli saldırı

ABD’nin üst düzey bir İran generale yönelik suikastından günler sonra İran tarafından Irak’taki bir Amerikan üssünde füzeli saldırı yapıldığı iddia edildi.

İran’ın yarı resmi Fars Haber Ajansı tarafından yapılan haberde, Irak’taki Amerikan hava üssüne “Ağır intikam” başlıyor / Ordunun Ayn el-Asad’daki ABD üssüne yaptığı ağır füze saldırıları ” başlığı kullanıldı.

Vurulan ABD üsleri hakkında

İran Irak’ta ABD birliklerini barındıran iki askeri üssü hedefledi – Al Esad hava üssü ve Erbil’deki üs. Al Esad hava üssü Irak’ın en büyük ve en eski askeri üslerinden biridir.

Aralık 2018’de ABD Başkanı Donald Trump, Al Assad’daki birlikleri ziyaret etti. Trump üssü anlatırken, “İçeri girdik, öyleydik – içeri girerken kendimizi çok güvende hissettik. Belli yönlerden oldukça zor bir yolculuktu, ama kendimizi çok, çok iyi hissettik; çok güvenli, ”dedi.

Başkan Yardımcısı Mike Pence bir yıl sonra Şükran Günü’nü yaklaşık 150 ordu üyesi ile kutlamak için Al Esad’ı ziyaret etti. Erbil üssü Irak’ın yarı özerk Kürt bölgesinde bulunuyor.

Irak’taki tüm ABD üsleri, ABD’nin Irak işgalinin bir parçası olarak ülkede kontrol ettiği üsler. Ancak ABD şimdilerde bu üslerin varlığını IŞİD’e karşı savaş ile bağdaştırıyor.