Depremden ölene şehit denir mi?

Deprem uzmanı İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, deprem ile yoksulluk ilişkisi hakkında yorumda bulundu ve “depremden ölenlere şehit denir mi” sorusunu yanıtladı. Ahmet Ercan, depremin yoksullukla ilişkisini çarpıcı ifadelerle aktardı. Deprem uzmanı Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Siz hiç varsıl bir ailenin depremde öldüğünü duydunuz mu? Duymadınız ve duymayacaksınız” dedi.

İTÜ Maden Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, beklenen büyük Marmara depreminde yaşanması olası ölümlerle ilgili çarpıcı ifadeler kullandı. Yeniçağ TV‘de konuşan Prof. Dr. Ercan, yoksul bir ülkenin depreme hazırlanmasının mümkün olmadığını dile getirirken “Türkiye’de kişi başına gelir siyasilerin söylediğine göre 8 bin dolar. Aşağı yukarı bu 45 bin lira filan yapar. Demek ki aylık 2 bin lira yapıyor. İstanbul’da ev kiraları bin- bin 500 lira. Demek ki 2 bin lira alan bir ailenin depreme hazır olması gibi bir olay düşünülemez.” dedi.

“Depremden ölene şehit denmez, ‘pisi pisine gitti’ denir”

Deprem için “Allah’ın laneti” demenin siyasilerin uydurduğu bir laf olduğunu söyleyen Ercan, “Depremden ölene şehit denmez, ‘pisi pisine gitti’ denir. Deprem daima yoksulları öldürür. Siz hiç varsıl bir ailenin depremde öldüğünü duydunuz mu? Duymadınız ve duymayacaksınız. Böyle gelmiş böyle gidiyor.” diye konuştu. Ercan, “Depremin dinle minle ilgisi yok. O ülkenin doğru yönetilip yönetilmediğiyle ilgisi var” ifadelerini kullandı.